Je až překvapivé, jak málo se ví o nejrůznějších dotacích a příspěvcích, které můžete od státu v roce 2024 získat. Jde o stovky tisíc korun, o které mnozí přicházejí jen proto, že si nezjistí vše potřebné, případně že se k nim daná informace vůbec nedostane.
Raději si o to zažádejte
Lidé přitom žehrají nad tím, že od 1. září tohoto roku musí přestat používat kotle 1. a 2. emisní třídy, které vysoce znečišťují životní prostředí a státu už s tím došla trpělivost. Bohužel se ale zdá, že nějakých 160 tisíc domácností takový kotel nadále používá.
“Z čeho máme výměnu zaplatit? Jde o peníze na nový kotel, které jednoduše nemáme,” zní často z úst takových lidí, kteří obvykle patří k těm sociálně slabším a nízkopříjmovým. Tady je ale odpověď skutečně jednoduchá. Stát vám to z velké části zaplatí, jen si musíte požádat, a zbytečně přitom nezahálet. Jinak byste také o štědrý příspěvek mohli přijít.
Aktuálně je totiž na výměnu starého kotle určen příspěvek až 180 tisíc korun. A to v případě, že ho vyměníte za tepelné čerpadlo. Taková částka vám přitom náklady zaplatí přibližně z poloviny. Pokud byste kotel na uhlí chtěli vyměnit za kotel na biomasu, dostanete příspěvek 130 tisíc korun, což je stále velmi slušné.
Příspěvky klesnou
Jenže je třeba si pospíšit. Toto totiž platí jen poslední dva měsíce, konkrétně do posledního srpna, kdy je třeba takovou žádost vyhotovit. Potom sice příspěvky budou nadále přiznávány, ovšem už v nižších částkách, a to ve výši 180 tisíc, respektive 130 tisíc korun.
Čtěte také: Stovky tisíc korun, když odevzdáte starý plynový kotel. Češi jásají, mají vystaráno
Na druhou stranu, od září potom začne další fáze, kdy se postupně začneme připravovat na konec dalších kotlů na tuhá paliva, a to těch, které spadají do 3. až 5. emisní třídy. Zatím nevíme, kdy k tomu dojde, ovšem už se na ně budou vztahovat i vysoké dotace, takže to rozhodně není tak daleko.
Foto: Shutterstock, zdroje: SFZP, Nová zelená úsporám, TZB Info