O zubech moudrosti koluje spousta mýtů. Proč je mají jen někteří lidé? A jsou lidé opravdu chytřejší, pokud jim vyrostou zuby modrosti? To vše a další zajímavosti se dozvíte v dnešním článku.
Zuby moudrosti
Zuby moudrosti jsou třetí stálé stoličky, které se obvykle prořezávají mezi osmnácti a pětadvaceti lety, ovšem mohou se objevit kdykoliv až do věku čtyřiceti let. Tedy v době, kdy jsou již lidé moudří, a od toho také vznikl jejich název. Jsou údajně známkou dozrání člověka, a to jak po fyzické, tak psychické stránce. Neznamená to, že lidé, kterým zuby moudrosti vyrostou, jsou chytřejší a jde jim například lépe učení nebo výkon zaměstnání.
Zajímavosti o zubech moudrosti
V minulosti lidé zpravidla růst zubů moudrosti vítali, jelikož o většinu ostatních zubů již přišli, a tak tyto zuby byly jediné, díky nimž mohly kousat svou potravu. V dnešní době jsou však spíše na obtíž, vzhledem k tomu, že se vývojem lidské populace zmenšila čelist a zuby moudrosti tak nemají dostatek místa. Další jejich nevýhodou je velmi vysoká kazivost způsobená umístěním zubů v obtížněji přístupné části úst. Zajímavé je také to, že horní zuby moudrosti zlobí méně než ty spodní, které bývají mnohem častěji zablokované, vyrostou jen napůl či jsou křivé.
Proč nemáte zuby moudrosti
Zuby moudrosti si rostou, kdy chtějí a komu chtějí. Jednomu vyrostou, aniž by to postřehl a druhému způsobují nemalé potíže. Pokud chcete mít jistotu, požádejte svého stomatologa, aby vám udělal rentgen. Tam uvidí, zda máte zuby vůbec založeny a má se vám co prořezat. Ovšem může se stát i to, že zuby sice budete mít založeny, ale nikdy nevylezou ven. Dle nejnovějších vědeckých predikcí se předpokládá, že v budoucnu již zuby moudrosti budou stále více raritou. Lidé je totiž nepotřebují a tak se očekává, že přirozený vývoj je sám vymaže z našich úst.