Taky jste nikdy neslyšeli o Crohnově chorobě? V dnešním článku vás s ní seznámíme, dozvíte se jaká má úskalí a jak s ní co nejlépe žít.
Co je Crohnova choroba
Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění projevující se v trávicím ústrojí, nejčastěji v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Zajímavostí je, že se toto onemocnění vyskytuje častěji v průmyslově vyspělých zemích severní polokoule. Nemoc o sobě dává vědět silnými bolestmi v podbřišku a zvýšenou teplotou a průjmy. S tím jde ruku v ruce únava a ztráta hmotnosti. Bohužel dosud není známa příčina nemoci, přesto se usuzuje, že se jedná o nemoc autoimunního charakteru, která je ovlivněna geneticky a velkou měrou k ní přispívá také změna stravovacích návyků v průběhu 20. století.
Průběh nemoci
Při Crohnově chorobě se mohou střídat dvě fáze – vzplanutí a klidová fáze. V klidové fázi bývá pacient bez příznaků a je vhodná vyvážená strava s omezením nadýmavých jídel, alkoholu, tučného masa a uzenin. Při fázi vzplanutí nemoci může lékař přistoupit až k podávání potravy sondou přímo do tenkého střeva, aby bylo střevo zatěžování co nejméně mechanickým zpracováním potravy. Nejlehčí formy nemoci lze léčit pouze probiotiky a aminosalicytáty. Pokud ovšem léčba nezabírá a nastanou komplikace v podobě neprůchodnosti střeva, je třeba podstoupit chirurgický zákrok. K němu dospěje až 50 % pacientů.
Léčba Crohnovy choroby
Léčba Crohnovy choroby je velmi individuální záležitostí. Někteří pacienti se dokážou zbavit všech obtíží, jiným se nemoc stále vrací. Léčba v sobě zahrnuje klidový režim, úpravu jídelníčku a samozřejmě léky a také probiotika na podporu střevní mikroflóry. Toto vše je nutné dodržovat i v klidové fázi, kdy nemoc ustoupí a pacient se cítí dobře. Člověk nesmí podlehnout tomu, že se již cítí dobře a léčbu nedodržovat. Život s Crohnovou chorobou je běh na dlouhou trať.