Češi začali do květináče dávat vajíčko. Co se pak stane, to byste opravdu neřekli

Naši předci neměli k dispozici tolik informací, ani tolik hnojiv jako máme dnes my. Spoléhali se pouze na přírodu. Používání celého syrového vejce jako hnojiva je prastarý trik, který má svá pro a proti.

Proč vejce?

Vejce obsahuje hromadu vápníku, který není důležitý jen pro naše kosti, ale také pro výživu rostlin, zejména pro ovoce a zeleninu (hlavně rajčata a cukety). Ty pak mnohem lépe plodí a jejich květy méně hnijí. Vejce vyluhují vápník do půdy a rostlina si ho bere.

Má to háček

Pokud ovšem máte půdu s nadbytkem dusíku a nízkým pH, nebude to fungovat. Tyto faktory znemožňují rostlině vápník z půdy přijmout. Proto před zasazováním vejce raději zkontrolujte pH půdy a minimalizujte množství dusíky.

Jak vejce zasadit

Do květináče nasypte trochu zeminy, pak do něj položte celé syrové vejce, opět zasypte trochou zeminy, a nakonec zasaďte sazeničkou, kterou obsypete zbytkem zeminy.

Nevýhody vajec jako hnojiva

Asi vás logicky napadá otázka, co se s vejcem po pár dnech či týdnech stane. Vejce se po čase začne rozkládat a začne smrdět. Zápach může přilákat nežádoucí škůdce – hlodavce. Ti pak ve snaze dostat se k vejci vyhrabou rostlinky a vy máte po úrodě.

Řešení? Skořápky

Pokud vás kvůli nevýhodám syrové vejce vcelku jako hnojivo a zdroj vápníku nezaujalo, nemusíte házet flintu do žita. Úspěšní budete i se skořápkami. Až příště oloupete vejce, schovejte si skořápky a při sazení rostlin je zasaďte na dno květináče.

Vaječné skořápky také můžete rozsypat do záhonů namísto mulčovací kůry. Pomáhají rostlinám udržovat vlhkost a odpuzují plevel. Dokáží také odpudit slimáky a některé druhy hmyzu. Nicméně tato metoda prý funguje pouze v suchu, takže ideální řešení pro zastřešené terasy.

Foto: Shutterstock, Zdroj: gardeningknowhow.com, homesandgardens.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments