Na perlivé nápoje nedají mnozí z nás dopustit. Jsou pro ně daleko lákavější, nežli obyčejná voda, nebo neperlivé ochucené limonády. Pokud i vy patříte k lidem, kteří si na perlivé nápoje potrpí, pak byste měli vědět, že ačkoli vás jejich pití možná po chuťové stránce uspokojuje, po té zdravotní už pro vás takovým přínosem nejsou…
Perlivé nápoje mohou způsobit…
…dehydrataci
Perlivé nápoje v sobě logicky obsahují bublinky, které mají schopnost zahnat naši žízeň daleko rychleji nežli obyčejná neperlivá voda. Z toho plyne, že nám perlivého nápoje stačí daleko menší množství, nežli pokud bychom žízeň hasili vodou. Z toho důvodu pijeme méně a své tělo tak nedostatečně zásobujeme tekutinami, což může v horkých měsících způsobit dehydrataci.
…pálení žáhy
Pálení žáhy je nepříjemný zdravotní problém, který čas od času může potrápit úplně každého z nás. Zatímco pro někoho je pálení žáhy pouze občasnou komplikací, pro jiného může být i každodenním chlebem. Bublinkové nápoje proto nejsou vhodné pro ty z vás, kteří trpíte na časté pálení žáhy. Za vznik tohoto problému může tlak vytvořený v žaludku, který způsobí, že se vám do jícnu začnou vracet žaludeční šťávy a to vyvolá nepříjemné pálení.
…narušení skloviny
Perlivá voda v sobě obsahuje oxid uhličitý, který má za následek okyselení nápoje. Tato skutečnost může způsobit, že dojde k narušení povrchu skloviny zubů. Dalším negativním faktem je velmi nízké pH, které způsobuje změkčování skloviny. Obojí může způsobit, že si pitím perlivých nápojů zaděláváte na nepříjemné problémy s vaším chrupem.
…nadýmání
Není žádným překvapujícím jevem, když se vám po vypití perlivého nápoje chce říhnout. Bublinky obsažené v perlivé vodě zkrátka k tomuto efektu vybízí. Prostřednictvím bublinek totiž do svého těla dostáváte vzduch, který se musí nějak dostat ven – kromě říhání vám pití perlivých nápojů může způsobit pocity plnosti a plynatost. Proto nejsou perlivé nápoje vůbec vhodné pro osoby trpící syndromem dráždivého tračníku.