Na pohotovostní oddělení s bolestí na hrudi přichází ročně asi šest milionů lidí, ale ne všichni mají infarkt. Mnoho z nich není v ohrožení, nebo jsou rizika nízká. Nová studie říká, že přítomnost nebo nepřítomnost koronárních arterií vápníku (CAC) v tepnách pacientů může pomoci určit riziko infarktu. Metoda by se dala využívat k odhalení jak současného rizika, tak možných rizik v budoucnosti.
Výzkumníci identifikovali 5 547 osob bez anamnézy ischemické srdeční choroby, kteří přišli s bolestí hrudi. Tito pacienti podstoupili PET/CT vyšetření pro posouzení ischémie – narušení normálního průtoku krve srdečními tepnami do svalových tkání srdce. Tento sken byl poté vystřídán hledá CAC skenem – hledání vápenaté usazeniny na stěnách srdečních tepen, což naznačuje aterosklerózu a strup – to jsou znaky srdečního onemocnění. Poté výzkumníci pacienty sledovali po dobu čtyř let.
CAC zvyšuje rizika infarktu
Bylo zjištěno, že CAC zvyšuje riziko srdečních onemocnění více než u pacientů, u nichž nalezeno nebylo. Výzkumníci také zjistili, že pacienti s CAC mají vyšší riziko obstrukční ischemické srdeční choroby, revaskularizační chirurgie a jiných nežádoucích kardiálních příhod než pacienti, kteří neměli žádné koronární kalcium.
Jak s tímto zjištěním pracovat?
CAC sken může lékařům pomoci identifikovat jedince s bolestí na hrudi. Určit, zda mají skutečné riziko infarktu, nebo jestli jde o jiný problém, neboť bolest hrudi může značit více potíží jiného druhu. Zároveň může efektivněji odhalit pacienty, kterým srdeční onemocnění hrozí. Navíc skeny CAC jsou levnější než PET/CT. CAC může problém odhalit mnohem rychleji a předběžně, a proto má pacient čas na změnu životního stylu. Bez specifického formálního skenování nejsou hladiny CAC k vidění. Další studie budou zaměřeny na to, jak skenování CAC ještě zefektivnit, aby se pacientu nemuseli stresovat s dalšími vyšetřeními.