Astigmatismus je ve většině případů vrozená oční vada, která způsobuje zkreslený obraz na libovolnou vzdálenost. Ačkoli při něm nedochází k tak ostrému narušení zrakové ostrosti jako například u krátkozrakosti či dalekozrakosti, umí život pěkně znepříjemnit.
Co je astigmatismus?
Mnoho lidí se drží mylné domněnky, že astigmatismus způsobuje čtení v nepříznivých světelných podmínkách, někteří jsou pak toho názoru, že za ním stojí časté sledování televize nebo hledění do počítače. Nic z toho ale není pravda.
Při astigmatismu dochází k zakřivení některé z optických ploch oka – nejčastěji se tak děje u oční rohovky. Místo kulatého tvaru má pak určitá optická plocha oka tvar šišatý – nepravidelné zakřivení je příčnou zhoršeného vidění, zhoršeného vnímání kontrastu a skutečnosti, že daný člověk nemůže pořádně zaostřit.
Astigmatismus lze získat v průběhu života
Ačkoli jsme na začátku dnešního článku zmínili, že je astigmatismus zpravidla vrozenou vadou, lze jej získat i v průběhu života. Stát se tak může například po úrazu, operaci nebo také vlivem různých očních onemocnění.
Stupeň astigmatismu se určuje na očním vyšetření, kdy je lékař velikost vady udává v tzv. cylindrických dioptriích. Dioptrie je následně ještě potřeba doplnit o údaje o počtu úhlových stupňů osy, do nichž se umisťují korekční skla. Získané údaje jsou nezbytné pro správnou korekci tohoto očního problémů.
Lze jej léčit?
Existuje hned několik možností, s jejichž pomocí lze astigmatismu zbavit:
- brýle
- kontaktní čočky
- operace
Nejčastějším řešením jsou brýle a kontaktní čočky. Pokud ale ani jedna z těchto dvou variant na korekci astigmatismu nepomůže, přistupuje se na třetí řešení a tím je operace. Za pomoci laseru dojde k úpravě oční rohovky, kdy se zmenší zakřivení příliš vinutých částí. Pokud se jedná o malý stupeň astigmatismu, pomůže jakákoliv technika laserové operace. U astigmatismu nejednu cylindrickou dioptrii se pak používá zákrok femtosekundovým laserem, který je přesnější a stabilnější.