Neobvyklá nemoc se objevila po celé Americe a Kanadě. Myslivci marně přemýšlejí, co s ní. Jeleny zde zachvátila epidemie nebezpečné nemoci, kterou nazvali chronické chřadnutí jelenovitých – CWD.
Zákeřná nemoc způsobuje postupné selhávání celkového organismu. Právě proto se jí často přezdívá jelení nemoc zombie. Zatím sice není známý žádný případ přenosu na člověka, ale specialisté se toho obávají. Podle známého experta na infekční choroby Michaela Osterholma je jen otázkou času, než se objeví první případ přenosu jelení choroby zombie na člověka.
CWD
CWD bylo poprvé objeveno a zdokumentováno na konci 60. let. Šlo o jelena chovaného a drženého v zajetí. Ve volné přírodě se následně začaly první případy objevovat asi před 40 lety. Nemoc se řadí do stejné skupiny jako je nemoc šílených krav nebo Creutzfeldtova – Jakobova choroba neboli CJD. Obě infekce pocházejí od zvířat a postupem času se přenesly i na člověka. Končí vždy smrtí.
Jelení zombie
Tohle zákeřné onemocnění už se objevilo ve 24 amerických státech a 2 kanadských provinciích. Kvůli CWD umírají tisíce jelenů a myslivci jsou bezradní. Nemoc v útrobách zvířat útočí na jejich mozek a míchu, postupně pak způsobuje velmi dramatickou ztrátu hmotnosti i koordinace, nadměrné slinění a slintání i žízeň, extenzivní močení a zvýšenou agresivitu. Nemoc se nedá léčit a vždy končí smrtí.
Nakažený jelen
To, že je jelen nakažen CWD, lze poznat až ve velmi pokročilé fázi této zákeřné nemoci. Ročně se dle odhadů zkonzumuje maso z 15 000 infikovaných jelenů a tento počet neustále roste. Zatím nebyl zaznamenán přenos nemoci na člověka po konzumaci nakaženého jeleního masa. Michael Osterholm ale varuje, že se to změní, podobně jako u nemoci šílených krav. Lidské případy jelení nemoci zombie po konzumaci kontaminovaného masa tak proto nejsou jen výplodem fantazie, ale opravdovým nebezpečím.