Na vyšetření krve a moči byl minimálně jednou za život snad úplně každý. Jedná se o standardní a naprosto běžný lékařský test, díky kterému je možné odhalit i závažnější nemoci a choroby. Napadlo vás ale někdy, že svým jednáním nebo třeba stravou můžete výsledky vyšetření krve a moči ovlivnit?!
Vyšetření krve a moči pravidelně jednou za dva roky
Určitě víte, že má každý z nás jednou za dva roky nárok na preventivní prohlídku u svého ošetřujícího praktického lékaře. V rámci této preventivní prohlídky se zpravidla provádí i vyšetření krve a moči, na základě kterého je možné odhalit častá i závažná onemocnění, cukrovku nebo třeba sklon k ateroskleróze.
Vyjma preventivní prohlídky podstupujeme vyšetření krve a moči i v případě, kdy má lékař podezření na nějaký zdravotní problém – určitě i vám proto někdy bral moč či krev, když vám třeba bylo zle, měli jste teploty bez zjevné příčiny a podobně.
Lze vyšetření krve a moči nějak ovlivnit?
Divili byste se, kolik lidí vůbec netuší, jak se před odběrem správně chovat. Pokud jste pozvání na odběr krve, lékař vám klade na srdce, abyste přišli na lačno. Ve skutečnosti to ale neznamená, že pouze ráno vynecháte snídani, ale správně by jste neměli jíst 10-12 hodin před odběrem.
Pití je dovoleno?
Většina lidí si myslí, že když se řekne nalačno, znamená to, že nesmí ani pít. Pravda je přitom taková, že byste před odběrem měli vypít alespoň dvě decky čisté vody nebo neslazeného čaje. Vysvětlení to má jednoduché: pakliže nedodržujete pitný režim, zvyšuje se ve vašem těle množství červených krvinek, zároveň dochází ke zvýšení hladiny tuků a bílkovin, může dojít ke zvýšení koncentrace močoviny v krvi.
Co dalšího může ovlivnit výsledky?
Kromě výše zmíněného může výsledky testů ovlivnit i kouření nebo užívání určitých léků. Před odběrem byste je měli vysadit, pokud je vysadit nemůžete, měli byste o jejich užívání laboratoř informovat. Výsledky krevních testů vyšetření moči totiž může ovlivnit i na první pohled obyčejný vitamín C.