V případě syndromu dráždivého tračníku (Colon Irritable) jde většinou o kombinaci různých střevních poruch, které nemají žádnou organickou příčinu. V této souvislosti se mluví také o neurotickém střevu. V České republice trpí dráždivým tračníkem přibližně dvakrát více žen než mužů. Celkově je to přibližně 10 % obyvatelstva, které podobné problémy v nějaké podobě vykazují.
Příznaky dráždivého tračníku
Nejčastějšími pociťovanými problémy při dráždivém tračníku je bolest břicha, nadýmání, průjem a zácpa. Většinou se objevují náhle, často ale jen občasně. Také délka symptomů dráždivého tračníku se liší – sahá od několik dnů až po několik měsíců.
Symptomy v kostce:
- pocit tlaku v podbřišku nebo v pravé horní části břicha,
- nejasné bolesti břicha, nevolnost,
- zácpa nebo průjem – také střídavě,
- nadýmání, podivné střevní zvuky a pocit plnosti,
- částečně bolesti zad, kloubů a hlavy,
- střídající se tvrdá a měkká stolice,
- častější (více než 3x denně) nebo méně častá (méně než 3x týdně) stolice (Tip na článek: jak častá stolice je normální?),
- příměs hlenu ve stolici,
- pocit nedostatečného vyprázdnění po stolici.
Příčiny dráždivého trakčníku
Dráždivý trakník nemá doposud objasněnou příčinu. V poslední době ale vědci odhalili několik faktorů, které by v tomto onemocnění mohla hrát důležitou roli. Mluví se především o poruše střevního pohybu nebo velmi citlivé střevní sliznici. Zdá se, že dráždivý tračník nevzniká kvůli špatnému životnímu stylu nebo nevhnodnému stravování. Tyto faktory ale mohou průběh onemocnění zhoršit. Ani střevní houby jako je kvasnice Candida albicans podle všeho dráždivý tračník nezpůsobují.
Nejpravděpodobnějším spouštěčem tohoto nepříjemného onemocnění se jeví nervozita, obavy, starosti, přetížení a stres na pracovišti nebo v soukromém životě. Stejně tak může dráždivý tračník vyvolat změna stravování při cestování. Moderní medicína však už opustila výklad, že je dráždivý tračník způsoben výhradně psychikou a jeho symptomy jsou do značné míry vsugerované.
Je dokázáno, že syndromu dráždivého tračníku často předcházela infekce a zánět žaludku nebo střev. Takřka u všech pacientů lze také zjistit nesnášenlivost uhlohydrátů, zejména pak mléčného cukru a fruktózy. Průběh onemocnění mohou zhoršovat dráždivé látky jako je káva, alkohol a cigarety.
Vzhledem k tomu, jak moc jsou příčiny syndromu dráždivého tračníku nejasné, je velkou neznámou, zda se v dohledné době podaří najít úspěšný léčebný postup. Na základě aktuálního stavu výzkumu lze říct, že pozitivně lze průběh onemocnění ovlivnit dlouhodobým zdravým a uvolněným životním stylem.
Tip
Snažte se zafixovat pravidelné vyprazdňování, a to i v určitý čas. Ideální je naučit se chodit se stolicí každé ráno.