Záškrt neboli diftérie je akutní bakteriální infekční onemocnění, kdy bakteriální toxiny způsobují velmi těžký průběh angíny. Nemoc se přenáší zejména kapénkovou infekcí mezi lidmi. Jak se proti onemocnění bránit a je ještě dnes vůbec hrozbou?
Záškrt je bakteriální infekční onemocnění způsobené bakterií Corynebacteriumdiphterie a projevující se v podobě těžké angíny. Vyskytoval se jak u nás, tak i po celém světě ve velkých a zákeřných epidemiích. V rozvojových zemích je ještě stále záškrt častou příčinou úmrtí dětí.
Zdroje nákazy
Zdrojem nákazy záškrtu mohou být nemocní pacienti, lidé v rekonvalescenci nebo bacilonosiči toxického kmene záškrtu. Nemoc se přenáší hlavně kapénkovou infekcí, ale i přes kontaminované předměty a oblečení. Bakterie napadají zejména dýchací cesty, mandle, hrtan, hltan i kůži.
Příznaky a léčba záškrtu
Inkubační doba je 2 až 5 dní. Nejčastěji se záškrt projevuje jako těžká angína s povlaky, které se nutně nemusejí vytvářet pouze na mandlích, ale často zasahují i sliznici hrtanu a horního patra. Léčí se antibiotiky a důležité je jejich včasné podání.
- mírná bolest v krku
- polykací potíže
- zvýšená teplota
Po 2 až 3 dnech:
- otok okolní tkáně
- zduření krčních mízních uzlin
- otok krku
- zhoršené dýchání
Při zhoršení stavu:
- mohutný otok
- horečka až nad 40 °C
- polknutá tekutina začne odtékat nosem
- až 30 % onemocnění končí smrtí udušením
Existuje hned několik kmenů a typů Corynebacterií. Ty se liší schopností tvořit a vylučovat difterický toxin neboli toxickou bílkovinu, která způsobuje ohraničený zánět sliznice horních cest dýchacích a vytváří se pablána s otokem sliznice. Zabrání proudění vzduchu a vedou až k udušení. Nebezpečná je zejména u malých dětí, kde je tzv. průsvit dýchacích cest menší.
Nejzávažnější komplikací je zánět srdečního svalu neboli myokarditida ve 2. až 3. týdnu infekce. Projevuje se bledostí, nepravidelným bušením srdce a zvracením. Způsobuje poruchy srdečního rytmu, tedy arytmii. Neurologická postižení se projevují obrnami nervů, zejména měkkého patra s vadou řeči a poruchou polykání, obrnou okohybných nervů se šilháním, nebo obrnou lícního nervu s poklesem očního víčka. Periferní polyneuritida se projevuje symetrickou obrnou hlavových i končetinových nervů.
Ochrana a prevence
V České republice se v současné době záškrt téměř nevyskytuje. Epidemie byla zažehnána díky systematickému, povinnému, dlouhodobému a celoplošnému očkování. Protože se toto onemocnění i nadále vyskytuje v rozvojových zemích, migrace lidí je stále větší a v poslední době se mnoho dětí nedává očkovat, doporučuje se přeočkování proti záškrtu kombinovanou trojvakcínou proti záškrtu, tetanus a černému kašli. To je vhodné zejména pro osoby nad 45 let věku a všechny, co cestují.