Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které nejčastěji postihují děti ve věku 4 až 5 let. Projevuje se horečkou, rýmou, kašlem, slzením očí a objevuje se vyrážka. U dětí hrozí dokonce i smrt.
Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění a nejvíce postihuje děti od 4 do 5 let, ale mohou jím onemocnět i mladší a starší děti nebo dospělí. Na celém světě jde o časté onemocnění a dokonce je toto zákeřné onemocnění jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí ve věku do 5 let.
Časté zdroje nákazy
Virus spalniček se přenáší vzdušnou cestou kapénkovou infekcí. Do těla vstupuje přes sliznice nosohltanu a spojivek, pak virus proniká do lymfatického systému. Inkubační doba je průměrně 13 dní. Člověk je infekční už 2 až 4 dny před výskytem vyrážky a také 4 dny po jejím ústupu. Po onemocnění vzniká dlouhodobá imunita.
Nejčastější příznaky spalniček
- horečka až 40 °C
- rýma
- kašel
- zánět spojivek
- na sliznici v dutině ústní se objevují bílé tečky se zarudlým okolím
- asi čtvrtý den při horečce se objeví výsev splývavé vyrážky nejprve za ušima, na obličeji, pak na krku, trupu a končetinách, která stejným způsobem zase postupně ustupuje
- vyrážka přetrvává přibližně 5 dní
- komplikací bývá dlouho trvající horečka
Ochrana a prevence před nemocí
Spolehlivou ochranou je očkování. Před zahájením plošného očkování bylo v Československu asi 50 000 onemocnění ročně. Od roku 1982 se vyskytovaly jen ojedinělé případy a úmrtnost byla výrazně eliminována. V roce 2014 se ale znovu v Ústeckém kraji objevila epidemie spalniček díky importovanému případu z Indie. Epidemie se podruhé objevila i v roce 2018. Přeočkování se doporučuje všem, co cestují zejména do Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky a jsou starší 25 let. Vzhledem k těm, co odmítají očkování svých dětí, se v Evropě a v USA opět vyskytují epidemie s desítkami tisíc nakažených jedinců i tam, kde už byla nemoc eliminována.