Syndrom chodící mrtvoly. Pacienti si myslí, že zemřeli

Onemocnění označované jako Cotardův syndrom představuje vzácnou duševní poruchu, při které se pacient domnívá, že mu chybí některý tělesný orgán nebo více orgánů, že jim v těle neproudí žádná krev, anebo je dokonce mrtvý. Cotardův syndrom je definitivně uznaným onemocněním od roku 2010 s kódovým označením F22.

Cotardův syndrom nese svůj název po pařížském neurologovi Julesovi Cotardovi, který žil v letech 1840 až 1889. Jako první popsal případ své pacientky ve věku 43 let. Žena byla přesvědčena, že jí chybí všechny tělesné orgány. Navíc tvrdila, že díky tomu nepotřebuje ani jíst, je navěky prokletá a nikdy nemůže zemřít přirozenou smrtí. Právě proto, že pacienti zcela odmítají potravu, jde o život ohrožující chorobu, kterou můžete znát i pod názvem syndrom chodící mrtvoly.

Cotardův syndrom

Další případ Cotardova syndromu popsali lékaři až po jeho smrti, v roce 1996. Pacient utrpěl při motocyklové nehodě poranění mozku. Jakmile se vrátil z nemocnice, odcestoval se svojí matkou do jižní Afriky. Zde se ale u něj začaly projevovat příznaky, jako u prvního případu. Byl přesvědčený, že je mrtvý a trpěl pocitem, že se dostal do pekla. Pacient znal dokonce příčinu své smrti. Byl přesvědčen, že zemřel na otravu krve, AIDS nebo žlutou zimnici. Lékaři nakonec došli k závěru, že se jedná o jev navozený následkem vysokých teplot v jižní Africe.

Syndrom chodící mrtvoly

Cotardův syndrom neboli syndrom chodící mrtvoly je duševní porucha, při níž pacienti nejsou schopni reagovat na žádné racionální vysvětlení, že jsou ve skutečnosti opravdu živí. Někteří cítí i pach mrtvého těla. Nepoznávají svou tvář, nemají zájem o sociální aktivity, prožitky a požitky, jsou paranoidní, zanedbávají osobní hygienu, mají sklony k sebepoškozování a sebevraždám. Ztrácí pojem o realitě a mají zcela zkreslený pohled na svět. Často trpí pocitem viny, negativismem a neustálým neklidem. Někdy mají halucinace, že jsou nesmrtelní. Podle studií se onemocnění častěji vyskytuje u starších pacientů trpících depresemi, halucinacemi, schizofrenií, maniodepresivní psychózou, mozkovým nádorem, migrénami nebo těch po úrazu mozku.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments