Ten princip představil už Pepek námořník před mnoha lety. Sotva tato kreslená postavička zkonzumovala plechovku špenátu, okamžitě mu narostly svaly a síla. Prakticky všichni to považovali za nadsázku. Jenže tento efekt nyní potvrdila studie u profesionálních sportovců.
Ve skutečnosti je látka známá jako ecdysteron, kterou obsahuje také špenát, v podezření už od osmdesátých let. Tehdy se nahlas hovořilo o tom, že sovětským sportovcům pomohla na olympiádě k neuvěřitelným výsledkům. Tento fenomén měl dokonce svůj název – “Ruské tajemství”. Kromě toho se v posledních letech dostaly na trh doplňky stravy s ecdysteronem, které vábí pozitivními efekty na sportovní výkony.
Obrovský rozdíl při vzpírání
Teprve teď byla ale provedena studie, které se účastnilo 46 sportovců po dobu 10 týdnů. Části přitom byla podávána látka ecdysteron a části pouhé placebo. Poté měli atleti soutěžit v různých disciplínách, jako jsou skoky, bench-press apod. Výsledek byl poměrně jednoznačný. Sportovci, kterým byl podáván ecdysteron, měli lepší výsledky než skupina zásobovaná placebem. Dokonce se mohli pochlubit větší svalovou hmotou.
Obzvlášť vypovídající byly výsledky v případě bench-pressu, tedy vzpírání. Skupina, která každý den užívala dvě tablety ecdysteronu, dokázala v průměru zvednout třikrát více než kontrolní skupina. V ostatních disciplínách nebyly rozdíly tak velké, ale dostatečné na to, aby šlo hypotézu potvrdit.
Výsledky vědce dokonce překvapili. Počítali jsme s tím, že ecdysteron bude mít určitý efekt, ale že bude tak velký, to jsme tedy nečekali,” uvedla Maria Kristina Parr z Freien Universität Berlin, která výzkum provedla. Výsledky jsou podle ní tak průkazné, že by měl být ecdysteron zařazen na listinu sportovcům zakázaných látek. Jednoduše proto, že jde o doping. Zda se tak skutečně stane, rozhodne Světová antidopingová agentura (WADA), která se na studii finančně podílela.
Jaké množství je účinné?
Každopádně bude třeba dalšího zkoumání s cílem zjistit, jak moc je ecdysteron vlastně ve špičkovém sportu rozšířen. Zároveň by potenciální testy musely rozlišit, zda dotyčný požil látku ve formě tablet, nebo se mu v těle objevila proto, že pozřel špenát. Ten se sám o sobě na seznam dopingových látek pravděpodobně nedostane.
A pokud byste jeho přínosných efektů chtěli využít, vězte, že v rámci testu bylo sportovcům podáváno 800 miligramů ecdysteronu denně. To je množství, které obsahuje přibližně 6,6 kilogramu špenátu.