Naleznete celou řadu rychlých diet. Můžete držet mléčnou dietu, dietu zaměřenou na konzumaci velkého množství bílkovin, dietu rýžovou nebo prolévat tělo zeleninovou polévkou. Všechny diety budou mít rychlý ale krátkodobý účinek. Chcete takovou, co bude fungovat lépe a bude mnohem zdravější? Staňte se veganem.
Kdo je to vegan
Vegan je osoba, která vyřadí ze spotřeby veškeré živočišné produkty. Jedná se o filozofii, co chrání živé organizmy. Vegan vyloučí živočišné produkty ze stravy, ale nebude ani používat například kožené doplňky, kosmetiku s včelím voskem nebo si neobleče hedvábí. Existuje mnoho směrů veganské filozofie, v jídle však platí pro všechny stejná pravidla. Stopku mají produkty živočišného původu.
Hubnutí po vegansku
Jednostranné diety jsou sice účinné, ale představují vysokou zátěž pro organizmus. Jejich rizikem je nejen jo-jo efekt, ale i zpomalení metabolismu. Chcete účinnější a zdravější alternativu? Pak je to přechod na veganskou stravu. Vyřazením živočišných produktů z jídelníčku začnete hubnout mnohem rychleji. Navíc nemíváte striktní předpis, kolik a jaké množství můžete zkonzumovat. V režimu se cítíte mnohem lépe, protože si dopřáváte stravu kdykoliv, když pocítíte hlad nebo chuť na sladkosti. Veganská strava však musí být sestavena tak, aby obsahovala dostatek vitamínů, jódu, selenu, vápníku a omega-3 mastných kyselin.
Spory o veganskou stravu
Vědecká obec není ohledně veganské stravy jednotná. Naleznete mnoho zdrojů, které budou veganské stravě vyčítat, že neobsahuje dostatečné množství důležitých látek. Na druhou stranu naleznete prameny, které potvrdí, že správně sestavená veganská strava je pro tělo prospěšnější než dobroty tradiční české kuchyně. Ať už se přikloníte k jednomu nebo k druhému názoru je třeba zmínit skutečnost, že veganská strava není vhodná v těhotenství nebo během kojení.