Sladkosti pro mnoho z nás představují záchranu, když se necítíme ve své kůži. Když máme špatnou náladu, jsme po rozchodu, dostaneme výpověď v práci, pohádáme se s partnerem nebo se prostě ráno probudíme a od první chvíle víme, že máme tzv. den blbec. Často se říká, že je sladké dobré na nervy. Je to ale skutečně pravda?!
Sladkosti nám pomáhají cítit se lépe. Nebo ne…?
Sáhněte si do svědomí, jestli jste i vy někdy automaticky nesáhli po něčem hříšně sladkém, když jste měli špatnou náladu a necítili se dobře. Možná jste tak udělali z přesvědčení, že vám sladkosti obalí nervy a vy se budete cítit lépe. A světe div se, možná to tak na pár chvilek skutečně bylo, jenže…
…sladkosti tohle všechno jen zhoršují. Věřte tomu nebo ne, ale něco jako cukrový rauš, což je údajný stav, při kterém se po konzumaci sladkého cítíte, jako byste se vznášeli na růžovém obláčku štěstí a pohody, jednoduše neexistuje.
Cukr je pro tělo zátěž
Cukru se ne nadarmo často přezdívá bílé zlo. Mnoho lidí sice věří tomu, že jim po cukru bude lépe, že špatná nálada odezní a oni se budou cítit dobře, ale bohužel si neuvědomují, jak moc jim ve skutečnosti cukr ubližuje.
Ano, když si dáte nějakou potravinu nadupanou cukrem, na okamžik se budete cítit dobře. Účinky cukru jsou velmi krátkodobé, jen na okamžik vyvolávají pocity rozkoše a potěšení.
Co následuje potom?
Je to takový začarovaný kruh. Máte náladu pod psa a cítíte se zle. Dáte si něco sladkého, takže je vám na pár okamžiku dobře, cukr na chvíli zafunguje a vy se cítíte skvěle. Jenže to trvá jen krátce, pouhou chviličku. A co se stane pak?
Tělo musí cukr zpracovávat, což je pro něho dosti náročné. Vy se začnete cítit unavení a bez energie, dostaví se pocity malátnosti a dojde ke zhoršení psychického stavu. Tehdy opět sáhnete po dalším cukru, protože v něm vidíte cestu ven. A celý proces se tak opakuje stále a stále dokola.
S cukrem opatrně
Cukr tělo nepomáhá, pouze na pár okamžiků vyvolá pocit uspokojení. Naopak zatěžuje trávení i inzulínový systém. S cukrem to proto nepřehánějte.