Pokud se někdo stane letuškou nebo stevardem, obvykle se setká s dotazy ze svého okolí, zda se nebojí tak často létat z důvodu možné havárie letadla. Na takovou otázku lze samozřejmě snadno odpovědět s tím, že letecká přeprava je statisticky nejbezpečnějším způsobem dopravy vůbec, jakkoliv nejrůznější katastrofické filmy nebo dokumenty vyvolávají trochu jinou představu.
Nicméně otázka po obavách z častého létání je oprávněná, byť s odlišným předmětem. Už nějakou dobu se ví, že častý pobyt ve vysokých výškách na palubě letadla není pro zdraví optimální. A nemluvíme zde nutně jen o rozházeném tělesném rytmu z dálkových letů. Palubní personál má kromě toho zvýšená rizika celé řady nemocí. Dosud se tomuto tématu ale věnovalo jen minimum studií.
Výrazně vyšší riziko rakoviny
Nyní lékařští vědci zveřejnili obsáhlou studii jménem Harvard Flight Attendant Health Study, pro níž započali sbírat data už v roce 2007. Zúčastnilo se jí 5300 letušek a stevardů, kteří v průběhu doby vyplňovali obsáhlé dotazníky zaměřené na jejich zdraví. Ty potom vědci konfrontovali s daty testovací skupiny lidí, jejichž profese nezahrnuje dlouhodobý a pravidelný pobyt na palubách letadel.
Vědecké hypotézy se bohužel potvrdily: u palubního personálu byl zjištěn výrazně vyšší výskyt různých druhů rakovin, včetně rakoviny prsu, močového měchýře, děložního čípku, štítné žlázy nebo melanomu. U některých z těchto typů rakovin převažoval výskyt ve skupině palubního personálu naprosto dominantně. Například rakovinou prsu trpělo o 51 % více letušek než žen v testovací skupině.
Důvody tohoto stavu nejsou přesně známy, ovšem v závěrech studie se uvádí, že největší vliv bude mít pravděpodobně kosmické záření, kterému je palubní personál ve větších výškách pravidelně vystavován. Své k tomu ale přidají také pesticidy a jiné chemikálie na palubě. Celé to potom podtrhne oslabení organismu z jet-lagů.