Pokud patříte mezi tu skupinu lidí, která vyslyšela aktuální apely na šetření s plasty nebo používáte jednu láhev na vodu odjakživa, rozhodně vás od toho nechceme odrazovat.
Pít se musí a je jednoznačně pozitivní, že se při tom někdo snaží nezanášet planetu plasty, ale jak už to tak bývá, všechno má své nevýhody.
Nebezpečné mohou být i jiné než plastové láhve
Vaše láhev na vodu vám totiž nemusí jen pomáhat dodržovat pitný režim, ale může také zhoršovat zdraví. A nemluvíme tu jen o plastových láhvích, které pro pravidelné používání nejsou příliš vhodné, protože se z nich uvolňují jedovaté mikročástice. Ať už je vaše láhev kovová nebo skleněná, případně z jiného materiálu, je extrémně důležité ji pravidelně mýt a hygienicky čistit každý den.
Samozřejmě vám prozradíme také důvod tohoto doporučení. V láhvích tradičně panuje vlhké prostředí, které je ideálním prostředím pro bakterie, jež mohou vést k průjmům nebo zvracení. Ale třeba jen také jinak nevysvětlitelnému nepříjemnému chronickému pocitu.
Boj proti plísni
Pakliže má vaše láhev náhubek pro snazší pití nebo brčko, je velmi důležité je rovněž pravidelně čistit. Své láhvi byste pak měli dopřát speciální péči pomocí například zubního kartáčku, abyste se dostali i na její dno, kde se bakterie vedle ústí usazují nejčastěji. Pokud byste to zanedbávali, můžete se začít potýkat i s plísní.
Na mytí láhve si připravte mýdlovou vodu, vyčistěte její okraje a dno pomocí kartáčku a vyleštěte, abyste se tak zbavili mýdlových zbytků. Ujistěte se, že láhev necháte po utření papírovým ubrouskem v pozici vzhůru nohama, aby doschla a bakterie neměli šanci se zde uchytit