Afty je bolestivé povrchové poškození sliznice v oblasti ústní dutiny. Jde o mléčné, bíložluté, flekaté útvary se začervenalým okrajem. Vyskytují se výhradně v ústech, a to na sliznici a zubních dásních. V menší míře bývají postiženy patro, jazyk a vnitřní strana rtů. Afty se vyskytují samostatně nebo ve skupinách a jsou vnímány jako velmi nepříjemné a bolestivé. Příčina vzniku aftů dosud není přesně známá, spekuluje se o oslabené imunitě. Jisté je, že nejsou nebezpečné a nakažlivé.
Symptomy aftů
Afty bolí a pálí, v některých chvílích velice intenzivně. Potíže dělají především při čištění zubů, žvýkání, polykání a pití. Místy postiženého bolí dokonce i mluvení. Mnoho pacientů popisuje afty jako hodně nepříjemné.
Riziko vzniku aftů
- Ve větší míře jsou postiženi mladí lidé do třiceti let a ženy,
- mohou je podpořit hormonální změny a ve větší míře se vyskytují před menstruací,
- mechanické poškození, například skrz zubní protézy či rovnátka,
- poranění při čištění zubů,
- kousnutí do jazyka nebo ústní sliznice,
- vyšší výskyt aftů je pozorován u jedinců se zvýšenou stresovou zátěží,
- afty využívají celkově oslabené imunity,
- častěji afty sužují kuřáky a osoby žvýkající tabák,
- nedostatek vitamínů,
- reakce na určité složky zubních past, potravin, žvýkaček apod.
Kdy s afty k lékaři
Afty, které se objeví poprvé, byste pro jistotu měli ukázat lékaři, v nejlepším případě stomatologovi. Pokud máte s afty větší problémy, například jich je více než 4 najednou, způsobují horečku, nemizí ani po dvou týdnech nebo se objevují velmi často, vyplatí se s návštěvou lékaře rovněž neotálet. Doktor vám může předepsat lokální anestetika, které znecitliví postiženou oblast a poskytnou dočasnou úlevu.
Jak si mohu pomoct sám
Většina lidí s afty nepůjde k lékaři a zkusí toto nepříjemné období přečkat. S několika tipy to půjde rozhodně lépe:
- k lepší imunitě a stavu ústní dutiny vám pomůže kombinace doplňků stravy,
- vyvarujte se kouření, žvýkání tabáku, ale i žvýkaček,
- vynechejte kořeněná jídla,
- omezte pití kávy,
- vyvarujte se dráždivého ovoce a zeleniny (citrusy, rajčata, paprika),
- pomůže vám speciální ústní voda, která dezinfikuje a zklidní ústní dutinu,
- momentální bolest znecitliví třeba i cucání kostky ledu.
Malé afty
Drtivou většinu tvoří malé afty, a to přibližně z 80 %. Jsou několik milimetrů velké, zřídkakdy dosahují jednoho centimetru v průměru. Jde o lehce prohnuté, bílo-žluté vřídky, které jsou napuštěné tekutinou. Na jejich povrchu se tvoří bílá vrstva, která vypadá jako bílý, kůži podobný povrch. Okraj malých aftů je obvykle zánětlivě zarudlý. Pokud prasknou, stává se místo velmi bolestivým a citlivým. Pokud se ho navíc dotkneme jazykem nebo se k němu dostane jídlo, bolest se ještě stupňuje. Po jednom až dvou týdnech se malé afty samy a bez komplikací zahojí, nezanechávají za sebou žádné jizvy.
Velké afty
Jak už název napovídá, dosahuje tento typ aftů v průměru až 3 cm. V ústech zanechávají hlubší a bolestivější rány. Jejich povrch tvoří tlustý, bílošedivý povlak. Jakmile velké afty po několika dnech prasknou, velmi ztíží pití a příjem potravy, protože tyto se najednou stanou velmi bolestivými. Může to dosáhnout až takového stavu, že se pacienti krátkodobě mohou stravovat pouze pomocí brčka. Léčba velkých aftů trvá obvykle několik týdnů a mohou po nich zůstat jizvy.
Herpetiformní afty
Tento druh aftů se vyskytuje velmi zřídka, a to zejména na vnitřní straně rtů nebo krajích jazyka. Jde o velmi malé, bíložluté flíčky, které se obvykle vyskytují ve skupinách, jeden těsně vedle druhého. Opticky připomínají puchýřek oparu, nemají však s opary nic společného. Herpetiformní afty obvykle velmi bojí. Po několika týdnech odezní, bohužel v některých případech zanechají jizvy.