Máme pro ni mnoho výrazů. Hexenšus, ústřel, ischias, houser. Akutní bolest zad v oblasti bederní páteře nás dokáže téměř paralyzovat. Bolesti mohou přetrvávat i po několik týdnů a léčba nebývá snadná. Jak vzniká akutní bolest zad, jak jí předcházet a jak si s ní poradit?
Jak poznáte housera?
Blokáda páteře je velmi silná bolest. Vzniká v bederní nebo křížové oblasti, je ostrá a znemožní další pohyb. Závažnější stav vede ke strnulé pozici v mírném předklonu nebo úklonem na jednu stranu. Velmi bolestivá je chůze. Zakašlat nebo kýchnout, když nás postihl houser znamená utrpení. Při opatrném rozcvičení může bolest začít ustupovat, při delším sezení nebo ležení se projevy opět vrací v původní síle.
Kde se bere houser?
Příčinou vzniku akutní bolesti je obvykle nesprávný pohyb, zpravidla doprovázený zvednutím nějakého těžšího předmětu. Bederní svaly pootočí obratle proti sobě a zablokuje se meziobratlový kloub. Občas může dojít až k vyhřeznutí meziobratlové ploténky. Ta poté ztrácí schopnost tlumit nárazy při chůzi nebo běhu. Bolest se pravidelně vrací a objevují se i poruchy citlivosti v dolních a horních končetinách. Na akutní bolest zad má vliv i prudká změna teplot nebo vítr.
Cvičení proti akutní bolesti zad
Jakmile se už s akutní bolesti zad potýkáte, vyhledejte pomoc fyzioterapeuta nebo lékaře. Pokud nemáte dobře osvojené techniky cvičení, mohli byste si v domácím prostředí ještě více ublížit. Rozcvičení probíhá většinou vleže, pro začátek se používá jen polohování těla a velmi mírné protažení. Později je možné přistoupit k jemné masáži a začít pracovat s váhou vlastního těla. Při houserovi se většinou pracuje s váhou dolních končetin, pomáhá i gymnastický míč.
Prevence a zase prevence
Jestli si myslíte, že zvednout ze země krabici je snadné, jste na omylu. Správná technika zvedání břemen je poměrně složitá a vyžaduje nácvik a trénink, než si všechny metody osvojíte. Důležité je také správné sezení. Pokud budete alespoň jednou týdně praktikovat několik protahovacích cviků, houser se vám navždy vyhne.