Rýma, kašel či angína jsou sice nepříjemnosti, s nimiž se v tomto ročním období musíme potýkat, ovšem není to nic oproti Alzheimerově chorobě, což je závažné onemocnění mozku, které postihuje zejména starší osoby. Pokud tedy nepatříte k nejmladším generacím a všímáte si, že zapomínáte věci, události a že jste občas zmatení, raději zpozorněte. I to totiž může být příznakem závažné nemoci, která je nevyléčitelná.
Jak již bylo zmíněno, Alzheimerova choroba, zvaná také zkráceně Alzheimer, je onemocnění mozku, jež postihuje zejména starší osoby. Nemoc napadá mozkové buňky, kde způsobuje nenávratné změny. Také je důvodem úbytku mozkové hmoty. Starší osoby však nejsou jediné, které jsou v ohrožení. Svou roli také hraje dědičnost nebo úbytek acetylcholinu.
Co se týče příčin, bohužel nelze přesně říct, co nemoc způsobuje. Podle odborníků a lékařů spouští nemoc komplikovaná shoda různých faktorů.
Jaké jsou příznaky nemoci?
Symptomů může být opravdu velké množství. Je třeba říct, že nemoc nás napadá pomalu, našlapuje po tichých, malých krůčcích. Nejčastějším příznakem je to, že si člověk nepamatuje věci z nedávné i z dávné minulosti. Neumí odpovědět na otázku, co měl k večeři nebo co dělal či proč jsou klíče v mikrovlnné troubě a podobně.
Mohou se také objevit potíže s řečí, můžou se taktéž dostavit poruchy časové i místní komunikace. Dalším symptomem bývá změna osobnosti či případně změna chování.
Jaká je léčba nemoci?
Jak již bylo zmíněno, Alzheimerova nemoc je bohužel smrtelné onemocnění, jež není možné vyléčit. S nemocí se v průměru dá žít osm let od vypuknutí prvních příznaků.
Při léčbě nemoci se předepisují hypnotika, která jsou proti poruchám spánku, předepisují se také neuroleptika, která odstraňují agresivitu či neklid, nesmíme opomenout antidepresiva, jež se berou na zmírnění depresí, lékaři předepisují i anxiolytika, což jsou léky na úzkost.
Hlavním lékem však bývají kognitiva, které se snaží zlepšit funkce, jako je myšlení nebo paměť. Zároveň pomáhají v odbourávání acetylcholinu.