Američané dávají do lednice toaletní papír. Je nepochopitelné, že k nám to ještě nedošlo

Ledničky jsou našimi nepostradatelnými pomocníky. Ukládáme do nich potraviny syrové, vařené, předvařené, ovoce i zeleninu. Prostě všechno jídlo, které podléhá zkáze.

Občas se tam octnou i léky nebo kosmetické přípravky, kterým pobyt v chladu svědčí. Není proto divu, že se z nich občas line ne zrovna příjemný zápach.

Původcem zápachu bývá vlhkost

Nejčastější příčinou tohoto jevu bývá nadměrná vlhkost. A ve vlhku a tmě se daří plísním. Ty potom napadají uskladněné potraviny a ze zkažených potravin nám brzy smrdí celá lednička.

Pokud si tedy všimnete nechtěné vody ve vaší lednici, nejprve zkontrolujte drenážní otvor. Najdete ho na spodní straně zadní stěny spotřebiče. Občas bývá ucpaný různými zbytky obalů. Pokud je neprůchozí, pořádně ho prošťouchejte.

Ideální teplota je 2 – 3°C

Dávejte pozor, aby jídlo, které dáváte do ledničky, mělo pokojovou nebo nižší teplotu. Horká pára jen zvyšuje nechtěnou kondenzaci. Problémy s nadměrnou vlhkostí může způsobovat i časté otevírání dvířek, kdy se do chladničky dostává okolní teplý vzduch.

Zkontrolujte nastavení teploty. V ideálním případě by vaše lednička měla fungovat při 2 – 3°C, při 5 °C už je uvnitř příliš teplo. To zvyšuje vlhkost v chladničce, podporuje růst bakterií v potravinách a může vést až k otravě jídlem. Vlhkost je proto žádoucí eliminovat.

Existuje k tomu několik více či méně překvapivých metod.

Foto: Shutterstock

Toaletní papír zabrání zápachu

Jednou z těch nečekaných je použití toaletního papíru. Postačí 2 role, umístěné na některou z polic vaší chladničky a zápach zmizí během noci. Papír totiž nejen pohltí vlhkost, ale umí i eliminovat pach. Stejnou službu vám udělají i role papírových utěrek nebo obyčejné noviny, které můžete zmačkané umístit do rohů vašeho spotřebiče.

Další možností, jak se zbavíte zápachu, je kůra z citrusů. Po třech dnech, kdy vaši ledničku vybavíte kůrou z citronů, pomerančů nebo mandarinek, případný pach úplně vymizí.

Jedlá soda, kterou jste možná zvyklí používat jako bojovníka se špínou všeho druhu, vám pomůže i v tomto případě. Postačí, když na talířek nebo do misky dáte pár lžiček sody a umístíte ji do chladničky. Můžete ji případně smíchat i s mletou kávou. Lednička se vám navíc krásně rozvoní.

Sypané čaje v sáčcích se také osvědčily jako pohlcovače vlhkosti a pachů. Můžete je používat celý měsíc, poté vyjmout a nechat vysušit. Usušené vám poslouží bez problémů i další měsíc.

Houbičky na nádobí dokáží pojmout vlhkost, kterou vylučuje například ovoce a zelenina. 1 nebo 2 umístěte do spodní přihrádky a nemusíte se bát, že vám mrkev zplesniví.      

Umístěte do vašeho spotřebiče látkový pytlík naplněný kočkolitem a budete mít vyhráno nad zápachem i vlhkostí.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

No, soudím, že nejlepší proti zápachu je ledničku pravidelně vyčistit a vyházet všechny prošlé potraviny – když už je v ledničce smrad, je to hodně špatně.
Americký bordel mě nezajímá a jeho směšné řešení teprve ne.