Donald Trump doslova šokoval zdravotníky po celém světě tím, že si zahrál na jednoho z nich. Z jeho laického pohledu by se dalo koronaviru jednoduše zbavit silným UV zářením a injekčním vstřikováním dezinfekce do těla pacientů. Podle odborníků by tímto způsobem spolehlivě přivodil jejich smrt.
Dezinfekce do žíly
Donald Trump své myšlenky vyslovil poté, co jeho poradce William Bryan představil vědecké poznatky o tom, že koronavirus poměrně rychle umírá pod přímým slunečním zářením. Dodal pak další zjištění o tom, jak se koronaviru zbavit na různých površích.
“Pak tu vidím, že to za minutu zabije dezinfekce. Existuje způsob, jak bychom to mohli nějak vstříknout dovnitř? Něco jako čištění. Protože se to pak dostává do plic a napáchá tam hrozné škody. Bylo by zajímavé se tím zabývat,” uvedl v přímém přenosu Trump. Záběry kamer na jeho poradkyni pro koronavirovou krizi ukázaly, že je z těchto slov v šoku.
Nápad Donalda Trumpa viděly v televizi a na internetu pravděpodobně desítky milionů lidí. Podle odborníků jde přitom o naprostou šílenost. “Nitrožilní aplikace nebo požití dezinfekčních prostředků je běžnou metodou lidí páchajících sebevraždu. Je to nezodpovědné a nebezpečné,” nebral si servítky plicní lékař Vin Gupta pro televizi NBC News.
Další nápad? Ozařování
Doplnil ho kolega John Balmes z nemocnice v San Franciscu. Podle něj je nebezpečné už samotné vdechování výparů některých dezinfekcí. Může totiž vyvolat vážné zdravotní potíže. Je přitom paradoxní, že Trump chtěl tímto způsobem zachránit plíce pacientů. “Vdechování chlorových dezinfekcí je pro plíce úplně to nejhorší. Je to úplně směšná myšlenka,” uvedl Balmes.
Tím ale výplody “amatérského lékaře Trumpa” neskončily. Pod vlivem zprávy o účincích světla na koronavirus se pustil do vyslovení hypotézy, že by pacienty snad šlo ozařovat silným světlem.
To není úplně originální myšlenka, protože se mezi lidmi rozšířila už před několika týdny, kdy jedním ze “zaručených způsobů”, jak se vyvarovat koronaviru, bylo právě UV záření. Kvůli tomu došlo k masivnímu skupování nejrůznějších UV lamp, jež se honosí vysokou účinností, ale podle expertů na virus žádný vliv mít nemohou.
Foto: Freepik