V poslední době se o amyotrofické laterální skleróze (zkráceně ALS) hodně mluví, ale na možnostech léčby to bohužel mnoho nezměnilo. Stále tak toto onemocnění řadíme mezi fatální. Kromě toho můžeme přidat následující přívlastky: neurodegenerativní a progresivní. Onemocnění je to velmi složité, ale v zásadě lze říct, že vede ke ztrátě mozkových a spinálních buněk centrální nervové soustavy, které ovládají svalové pohyby.
Právě proto postupem nemoci dochází ke svalové slabosti až atrofii, tedy úplnému kolapsu svalů. V konečném důsledku mozek nedokáže ovládat většinu svalů a pacient zůstává zcela paralyzován. Nemůže se pohybovat, dokonce ani dýchat. Psychické a mentální schopnosti však zůstávají beze změny, což je na celé nemoci podle mnohých to nejhorší. Pacient tak do posledního okamžiku vnímá ztrátu ovládat své tělo a je v něm doslova uvězněn. V konečné fázi ztrácí člověk schopnost dýchat a umírá.
Příznaky ALS
V raném stádiu amyotrofické laterální sklerózy pozorujeme zvýšenou svalovou slabost, která se týká zejména rukou a nohou. Patrné může být také zasažení řečového aparátu a neschopnost artikulovat tak zřetelně jako dříve. Mnohdy už se také projevují první problémy s polykáním nebo dýcháním.
Často prvními momenty, kdy si pacienti uvědomí, že něco není v pořádku, provázejí neschopnost vykonání zcela běžných úkonů jako je zapnutí knoflíku u košile nebo otočení klíčem v zámku. Výjimkou nejsou ani nechtěné projevy jako je nekontrolovaný smích, úsměv nebo pláč. Aby bylo možné ALS diagnostikovat, je nutné postižené horních i dolních partií.
Nemoc postupně přechází do pokročilého stádia, ve kterém se drtivá většina pacient stává imobilní, což doprovází neschopnost ovládat ruce a lokty. Opouští je také schopnost mluvit a polykat. V závěru se neobejdou bez plicní ventilace. Příčinou smrti většinou bývá plicní selhání nebo zápal plic.
Postup onemocnění
Amyotrofická laterální skleróza je nevyléčitelným onemocněním a jako takové směřuje k jedinému konci. Doba dožití je však silně individuálně. Jako průměr se uvádí dva až čtyři roky, ovšem u někoho může nemoc postupovat tak rychle, že zemře do roka od prvních symptomů. Jiní mohou mít více štěstí a průměrnou dobu dožití překonat. Výrazně se to podařilo například slavnému vědci Stephenu Hawkingovi, který s nemocí žil desítky let.
Léčba ALS
Léčba této nemoci je bohužel stále velmi omezená. Využívá se například riluzol, který dokáže prodloužit život nemocných o dva až tři měsíce. Určité naděje jsou vkládány do výzkumu kmenových buněk. Zatím však v této oblasti nebyl žádný průlom zaznamenán a naopak se v České republice objevil politováníhodný případ, kdy byli pacienti lékařskými a vědeckými kapacitami pod falešnou nadějí tlačeni do financování takové léčby, která jim ve výsledku vůbec nepomohla.
Výskyt ALS je v poslední době stále častější. Mezi nejznámější pacienty s touto nemocí patřili například vědec Stephen Hawking nebo český premiér Stanislav Gross. U toho prvního měla choroba pomalý postup, takže s ní mohl, byť silně indisponován, žít několik desítek let. Stanislav Gross takové štěstí neměl a zemřel po pár letech boje s touto nevyléčitelnou nemocí.