Ani lehký covid-19 není nic příjemného. Jak ho vyležet s co nejmírnějším průběhem

Pokud vás covid-19 nezasáhl tak moc, že byste museli hned do nemocnice, je třeba jej doma v klidu vyležet v posteli. Kromě klidového režimu a odpočinku lékaři radí zachovat klid, zajistit dostatek tekutin i do stravy zařadit přírodní vitaminy ze stravy.

Jak poznám, že mám koronavirus

  • zvýšená teplota
  • kašel
  • dušnost
  • bolest hlavy
  • bolest kloubů
  • únava
  • ztráta chuti a čichu

Jak postupovat při léčbě

Kontaktujte telefonicky praktického lékaře, který vám vystaví žádanku na covid test a pokud chodíte do práce, elektronicky vám vystaví přechod do karantény. Bude-li test pozitivní, dostanete informaci, že máte zůstat v domácí péči. Na virové onemocnění nepotřebujete antibiotika a antivirotika nejsou běžně dostupná.

Jak probíhá domácí léčba

Teplota zaručuje, že organismus s infekcí bojuje. Do teploty 38 °C není třeba snižovat obrannou reakci. Při teplotě nad 38 °C s bolestmi hlavy či kloubů užívejte aspirin nebo acylpyrin a u dětí paralen, ibalgin nebo brufen podle uvedeného dávkování a v časových odstupech minimálně 4 hodiny. Paracetamolu je ve vyšší dávce nebezpečný. Ten obsahuje i coldrex, paralen a panadol. Konzumujte čerstvou zeleninu a ovoce. Kromě vitaminu C, přidejte vitamin D a zinek.  

Jak tlumit kašel

Na kašel jsou vhodná mukolytika ve formě sirupů, například ambroxol, ambrobene či mucosolvan. Lékař vám může předepsat přes e-recept třeba erdomed, který má výraznější účinky. U dětí je třeba rozlišit suchý a vlhký kašel a podle toho zvolit v lékárně vhodný sirup proti kašli. Pomáhá i med, který má antitusický efekt – tlumí kašel. U malých dětí je vsaďte na inhalační léčbu a dejte do inhalátoru vincentku.

Klidový režim a hygiena

Vhodný je samostatný pokoj, WC i koupelna. Pokud to nejde, lůžka dejte nejméně metr od sebe a dostatečně větrejte. Do společných prostor choďte v roušce. WC i koupelnu vždy vydezinfikujte, mějte vlastní ručníky a nádobí myjte horkou vodou s čisticím prostředkem s použitím vlastní utěrky. Oblečení perte na teplotu nad 60 °C a přežehlete. Po odeznění teplot se doporučuje pobyt na čerstvém vzduchu s dodržováním příslušných hygienických a epidemiologických opatření.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments