Zabránění početí není jediným důvodem, proč brát antikoncepční pilulky. Je to ale pravděpodobně důvod nejvýznamnější. A když už je berete, tak nějak očekáváte, že neotěhotníte.
Ale pozor – pokud jste to náhodou ještě nevěděli, orální antikoncepce není zdaleka 100% ochranou proti početí. Ve skutečnosti otěhotní 5 z 100 žen užívajících antikoncepci. To není na první pohled úplně skvělá úspěšnost.
Ještě neplašte. Přeci jen je nepravděpodobné, že s antikoncepcí otěhotníte, ale na druhou stranu vězte, že se to zkrátka docela dobře může stát a že to následně nemá cenu reklamovat, protože výrobci hormonální antikoncepce na to pochopitelně poukazují v příbalových letácích. Že je nikdo nečte? To už je další věc.
Jak je možné otěhotnět s HA
Hormonální antikoncepce je sama o sobě velmi účinná. Oněch posledních pět procent ale pravděpodobně nikdy neuchrání, aniž by měla přílišné vedlejší účinky na tělo. Proto je také velmi důležité, jakou uživatelkou HA jste. Zodpovědnou, nebo méně zodpovědnou?
Pokud spadáte do první kategorie, potom pilulku berete poctivě každý den, a to přibližně ve stejný čas. Potom úspěšnost antikoncepce stoupá až k 99 %. To už je přeci jen větší jistota, že?
Bohužel typická uživatelka antikoncepce tak zodpovědná není. Různé studie tvrdí, že si ženy přibližně dvakrát až třikrát do měsíce zapomenou prášek vzít. Nebo tak někdy učiní později než obvykle. Tím efektivitu pilulek proti početí snižují někam k 91 %.
Závisí také na tom, jaký typ antikoncepce užíváte. Ta, která obsahuje kombinaci estrogenu a progesteronu, je o něco účinnější než tak, kde hraje roli pouze progesteron.
Co dělat, když otěhotním s antikoncepcí?
Když už se tahle nepříjemná situace přihodí, ze všeho nejdříve antikoncepci přestaňte užívat. Zatímco u průměrného plodu platí tříprocentní riziko různých vad, v případě užívání antikoncepce v těhotenství riziko rapidně stoupá.
Následně zajděte ke svému lékaři a poraďte se s ním o dalším postupu, který vám, vašemu partnerovi a nenarozenému dítěti bude vyhovovat nejlépe.