Cibule a česnek je oblíbenou ingrediencí v řadě pokrmů. Některé recepty české kuchyně by bez česneku ani nemohly existovat. Gurmáni se dělí na dva tábory. Jedni česnek nesnášejí nebo jsou na něj přímo alergičtí, druzí se jeho chuti nemohou nabažit a tvrdí, že čím výraznější, tím lepší. I u česneku bez výrazné vůně si můžete pomoci k lepšímu aroma.
Zdravý česnek
Česnek je zdraví prospěšný a je výbornou aromatickou přísadou v mnohých pokrmech. Doporučení pro výběr kvalitního česneku jsou striktní. Kupujte česnek od českých farmářů v bio kvalitě nebo si pěstujte česnek vlastní. Dovážený česnek se chuti českého česneku nemůže vyrovnat. Pokud jste už sáhli vedle a koupili česnek mdlé chuti a nevýrazné vůně, že ani použití celé paličky neprovoní pokrm, zkuste drobný trik, jak vůni česneku rozvinout.
Čerstvý česnek jako víno
U láhve vína platí, že abyste si užili skvělý chuťový zážitek je vhodné, otevřít láhev vína předem a nechat víno chvíli dýchat. Podobný přístup potřebuje i česnek. Česnek je bohatý na allicin, je to sloučenina alliinu.
Právě ta dodává česneku charakteristickou štiplavou chuť a vůni. Allicin se z česneku začne uvolňovat až po jeho rozdrcení a za pokojové teploty. Proto česnek mdlé chuti nejprve rozdrťte a nechejte delší dobu odpočívat. Česnek spustí produkci allicinu, čím déle necháte česnek odpočívat, tím výraznější bude mít chuť.
Konzervujte allicin
Namísto česneku můžete používat domácí česnekový olej. Ten si snadno připravíte doma rozdrcením 10 stroužků česneku, které necháte odpočívat. Postačí odpočinek po 10 minut. Připravte si vhodnou lahvičku, vložte do ní drcený česnek a zalijte 1 dl kvalitního oleje. Pokud česnekový olej chcete používat v teplé kuchyni, použijte olej slunečnicový. Pro použití ve studené kuchyni je vhodnější olej olivový. Lahvičku protřepejte a uložte do lednice. Výraznou chuť česneku budete mít stále při ruce.
Foto: Shutterstock