Banky začaly Čechům kontrolovat účty. Zajímá je, odkud mají peníze a co kam posílají. Lidé už si stěžují

Lidem se začíná v poslední době dít nepěkná věc. Kontaktují je jejich bankovní domy, které je žádají, aby doložili původ svých prostředků na účtu. Zajímají je i zdánlivě nelogické věci, které by měly být na první pohled patrné. Například to, že někdo dostává od zaměstnavatele na účet pravidelně svou mzdu. Nebo že zaplatí za nějaké zboží do ciziny.

Ukažte všechno

Na sociálních sítích už se proti tomuto jednání českých bank zvedá vlna odporu. Velký ohlas sklidil například příspěvek Tomáše Chytila na Twitteru, který uveřejnil skeny výzvy od ČSOB. Ta svého klienta žádala o velkou lustraci jeho prostředků. Chtěla doložit, proč na účet vložil větší částku, odkud peníze má a dokonce ja´ký je jejich účel.

Pod příspěvkem se někteří lidé podivují nad tím, že banky něco takového řeší. Další však poukazují na skutečnost, že je to naprosto běžné a že se s tím také setkali, a to poměrně často. “Kvůli tomu jsem odešel od Komerční banky. Tam mě vyslýchali i kvůli pár tisícovkám. Ne že ostatní to nezačnou dělat taky,” píše se v jednom komentáři. “To je ten kapitalismus?” ptá se další.

Z příspěvků vyplývá, že je vcelku jedno, zda někdo dostává na účet větší či menší částky, kontrola a takzvané “svlékání do naha” se může týkat každého. Banky na dotazy, proč tak činí, obvykle argumentují tím, že pokud jim některé informace o klientech a jejich finančních prostředcích chybí, snaží se je tímto způsobem doplnit.

Foto: Shutterstock

Musí to dělat

Někteří vzpurnější jedinci píší, že by si to nenechali líbit a bance by sdělili, že jí do toho nic není, popřípadě, že si nic nepamatují. Jiní už takový postup zkusili a uvádějí, že to příliš nikam nevede. Banka bude na požadavku trvat, a pokud se klient ukáže být jako nespolupracující, může problém eskalovat dále, a to finanční správě či finančnímu analytickému útvaru. Zároveň nebývá výjimkou, že lidem s transakcemi, jež se jim jeví jako podezřelé, jednoduše vypoví účet.

Pravdou je, že banky něco takového nedělají z vlastní vůle. Dříve to byly instituce, kde platilo určité tajemství. To už je dnes ale iluzí, protože bankovní domy podléhají značné regulaci, a to zejména pocházející ze strany Evropské unie, která je potom inkorporována do tuzemského práva. Podezřelé transakce se tedy musí kontrolovat, případně hlásit. A rozhodně to nelze vyřešit jednoduše tak, že přejdete k jiné bance. I když platí, že některé jsou pozornější než jiné.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
8 měsíců

To je zajímavé, Fiala by mohl poradit, jak peníze zatajit, aby nepřišli ani na miliony.

Petr
Petr
1 rok

Banka Samozřejmě, ta banka, která poskytuje služby fašistické Ruské federaci a vesele inkasuje krvavé peníze (Raiffesenbank)neváhá ve chvíli, kdy se jí její klient ptá na smysluplnost popsané šikany, zablokovat finanční prostředky svého klienta a tímto vydíráním ho donutit aby poslouchal bankovní úředníky. A když se klient obrátí s dotazem na FAÚ MFČR, tak se dozví, že má pravdu, ale úředníkům MF ČR to vyhovuje, protože banky dělají špinavou práci za ně. Za chvíli budou lidi při platbě hotovostí střílet ….

Vladan
Vladan
8 měsíců
Reply to  Petr

Lumpovè

Anna
Anna
1 rok

Mela jsem tu moznost to zažít,deje se to i v CS,ne jen,ze se vas zeptají odkud penize jsou,z ceho jsou,ale na co je mate?!Povim vam,ze je to nepříjemné

Jiří Bárta
Jiří Bárta
1 rok

A stejně se najde velké množství hejlů, kterým by se líbilo zrušení hotovosti.
Stali by se rukojmími bank, respektive státu a jejich peníze by jim mohly být kdykoliv státem zablokovány/ukradeny.
Takže hotovost, zlato, nebo poslat peníze do banky v civilizované zemi.

Tomáš
Tomáš
1 rok

Co je jim do toho ať si lidé vezmou své vlastní peníze a je po bankách

Michal Dryk
Michal Dryk
1 rok

Banky žijí díky nám. Jestli se jejich chování někomu nelíbí, ať od banky odejde. Ano je složité vybrat jinou vhodnou banku, zavést znova veškeré platby, ale není těžké, pokud vám zbývají na účtu peníze je vybrat a zamezit používání mých peněz bankou. Samo sebou je na to písemně upozornit a dát najevo, že jsou i jiné finanční domy.

Radek
Radek
1 rok

A pokud to chtějí takhle dělat, tak pořád mi si můžeme všichni začít peníze vybírat ve velkém a ty banky potom na základě toho zkrachují tzv. run ba banku, takže pořád máme v rukách nějaké zbraně.