Lidem se začíná v poslední době dít nepěkná věc. Kontaktují je jejich bankovní domy, které je žádají, aby doložili původ svých prostředků na účtu. Zajímají je i zdánlivě nelogické věci, které by měly být na první pohled patrné. Například to, že někdo dostává od zaměstnavatele na účet pravidelně svou mzdu. Nebo že zaplatí za nějaké zboží do ciziny.
Ukažte všechno
Na sociálních sítích už se proti tomuto jednání českých bank zvedá vlna odporu. Velký ohlas sklidil například příspěvek Tomáše Chytila na Twitteru, který uveřejnil skeny výzvy od ČSOB. Ta svého klienta žádala o velkou lustraci jeho prostředků. Chtěla doložit, proč na účet vložil větší částku, odkud peníze má a dokonce ja´ký je jejich účel.
Pod příspěvkem se někteří lidé podivují nad tím, že banky něco takového řeší. Další však poukazují na skutečnost, že je to naprosto běžné a že se s tím také setkali, a to poměrně často. “Kvůli tomu jsem odešel od Komerční banky. Tam mě vyslýchali i kvůli pár tisícovkám. Ne že ostatní to nezačnou dělat taky,” píše se v jednom komentáři. “To je ten kapitalismus?” ptá se další.
Z příspěvků vyplývá, že je vcelku jedno, zda někdo dostává na účet větší či menší částky, kontrola a takzvané “svlékání do naha” se může týkat každého. Banky na dotazy, proč tak činí, obvykle argumentují tím, že pokud jim některé informace o klientech a jejich finančních prostředcích chybí, snaží se je tímto způsobem doplnit.
Musí to dělat
Někteří vzpurnější jedinci píší, že by si to nenechali líbit a bance by sdělili, že jí do toho nic není, popřípadě, že si nic nepamatují. Jiní už takový postup zkusili a uvádějí, že to příliš nikam nevede. Banka bude na požadavku trvat, a pokud se klient ukáže být jako nespolupracující, může problém eskalovat dále, a to finanční správě či finančnímu analytickému útvaru. Zároveň nebývá výjimkou, že lidem s transakcemi, jež se jim jeví jako podezřelé, jednoduše vypoví účet.
Pravdou je, že banky něco takového nedělají z vlastní vůle. Dříve to byly instituce, kde platilo určité tajemství. To už je dnes ale iluzí, protože bankovní domy podléhají značné regulaci, a to zejména pocházející ze strany Evropské unie, která je potom inkorporována do tuzemského práva. Podezřelé transakce se tedy musí kontrolovat, případně hlásit. A rozhodně to nelze vyřešit jednoduše tak, že přejdete k jiné bance. I když platí, že některé jsou pozornější než jiné.
Foto: Shutterstock
Jinak od Covidu mi je jasné že se snaží o něco nekalého, jen to některým lidem stále nedochází. Nařizuje se lidem co si mají kupovat, co mohou prodávat. Nařizuje se nám jak máme žít v čem máme žít atd. Teď nás budou ještě špehovat odkud máme peníze. Vezmou nám možnost platit hotově. Mně se v tom světě už nechce ani žít popravdě.
Měli bychom se proti tomu začít obracet tohle už není normální co se děje.
Zloději a nic jiného,začali to Fiala a spol.co jste chtěli máte demokracie je převlečená mafie z UK.
Tohle už se děje dlouho ,ještě si všichni pořiďte hodinky a můžete jim rovnou ty peníze jen tak dát..Přesně budou vědět kolik z lidí můžou vybrat ..Info předají státu a ten zdraží všechno..
Podle toho se upravují ceny, daně a nedávno i kurz koruny aby vláda a obchodníci věděli jak nastavit ceny. Nejvíce však klienty okrádají na úrocích. Když jsem byl před několika lety v Německu (ještě před koronavirem), Tak tamější KB nabízela 3,5% úroků, Česku 0,5% !! Dneska má ČNB okolo 7% úrokové sazby banky u většiny produktů cca 0,5%. Nutí vás dát peníze na termínované vklady, či spořicí účty s 5% úrokem, ale nesmíte na něj třeba i rok sáhnout a navíc jen do čtvrt miliónu ! Sami si ukládají peníze u ČNB s maximálním úrokem, kde za naše peníze vydělávají… Číst vice »
Holt se zase vrátím k používání hotovosti nebo zlata pro větší transakce.
Ani jednou jsem k platbě nepoužil svoji platební kartu. A to ani od českého a ani zahraničního účtu. Považuji to za předstupeň toho, co chtějí zavést – digitální měnu. A postupně utahovat šrouby. Shrnuto – vulgárně řečeno: vyprázdnit se.
Nastupuje Nový světový řád tak jak napsal ve svém románu Orwel. Dalším krokem bude likvidace hotovostních peněz. A pak už budou ovládat každou domácnost . Částečně už to v covidové době předvedla Kanadská levicová vláda.
Řešení: bitcoin.
A kam si pošlete zisk z bitcoinu?
Jaký zisk? Bitcoin jako platidlo, ne jako investice (a teď nebereme v potaz volatilitu).
Myslím, že by to mělo být zveřejněno přes média v nějaké televizi, Ať to všechno banky vysvětlí veřejně
To nic nevyřeší je to jedna banda
Přesně ty dělají už pro ně, stát, média banky .Dřív to tak nebylo a dělali aspoň něco pro lidi ,teď je to jedna banda mifanská…
To kontroluje tě i dětské účty jo
Co si nakradu dám na účet ne? To je zcela logický