Kyneziotaping je pro mnoho lidí neznámým pojmem, přitom se ale s touto metodou setkáváme poměrně často – především u vrcholových sportovců. Možná ani vám při sledování některého ze sportu neunikly barevné náplasti nalepené různě po těle, kdy jste si pohrával s myšlenkou, proč se daný sportovec takto barevně oblbuje. Ačkoli vám to v tu chvíli nedošlo, jednalo se právě o kyneziotaping.
Kyneziotaping byl původně vyvinut pro sportovce
Věděli jste, že původně byla tato metoda vyvinutá právě pro sportovce? Účinky kyneziotapingu se ale natolik osvědčily, že se tato metoda velmi brzy rozšířila i mezi obyčejné lidi, kteří s její pomocí začali řešit rozdílné zdravotní obtíže. Věřte tomu nebo ne, ale veselé barevné pásky si dokážou poradit opravdu s ledasčím.
Na co se používá?
Nejčastějším využitím kineziotapingu jsou různé bolesti kloubů a svalů, dále se používá při akutním zablokování páteře, lidé na něho spoléhají i při pohmoždění a poranění svalů, vazů nebo šlach.
I když vás to možná překvapí, na pomoc kineziotapingu sází i v případě léčbě kýly, příliš bolestivé menstruace, lymfatických otoků či inkontinence. Pomoci dokážou i při migrénách, zácpě nebo třeba při zánětu prsu při kojení, který dokáže potrápit nejednu maminku.
Základem je správné umístění
Aby vám mohla tato metoda opravdu účinně pomoci, je potřeba nalepit pásky, neboli tejpy, na správné místo. Tejpy je potřeba aplikovat na dostatečně propnutí sval, přičemž se musí dodržet správný směr a přiměřené napětí. Pokud tedy nemáte s tejpováním doposud žádné zkušenosti, určitě uděláte dobře, když se ze začátku obrátíte na někoho školeného a zkušeného. Pásky se při tejpování lepí na suchou a odmaštěnou pokožku a mění se po 3 až 7 dnech.
Tejpování není vhodné za jakékoli situace
Ačkoli je využití kineziotapingu opravdu pestré, jsou situace, kdy na metodu tejpování přestoupit nelze. Komplikací mohou být například plísňová či některá další onemocnění kůže, tejpy se nesmí aplikovat ani při krvácejících ranách či silných ekzémech.