Barva jazyka jako předzvěst poškozeného zdraví. Pohled do zrcadla napoví, jak na tom jste

Každému z nás se jednou za čas na jazyku objeví barevný povlak. Nejčastěji bývá bílý nebo žlutý. Obvykle to nesignalizuje nic vážného a zbarvení souvisí pouze s hromaděním odumřelých buněk. V některých případech ale raději zpozorněte.

Povrch jazyka má řasinkový porost, kde se drží bakterie, které se živí odumřelými buňkami, množí se a rostou. Zejména v době, kdy se řasinky v důsledku dýchání ústy, dehydratace, nachlazení, užívání léků, kouření či kořeněných jídel zanítí či zvětší, je zbarvení jazyka výraznější, někdy až hnědý či černý, jak se píše na thesun.co.uk. Jazyk má být růžový, vlhký, bez povlaků, rýh, bolavých míst a zánětů.

Jak postupovat

Přidejte do stravy více vlákniny, která pomůže posílit dobré bakterie v ústech. Výsledky se dostaví i při používání ústní vody s obsahem peroxidu vodíku, která je určena na záněty dásní a má velmi dobré antibakteriální účinky. Žlutý povlak má často na svědomí strava, zejména cukr, alkohol a cigarety, které byste měli při výrazném zbarvení alespoň na čas z jídelníčku vyřadit a taky přestat kouřit.

Foto: Shutterstock

Vsaďte na bylinky

Pokud se chcete zbavit žlutého povlaku z jazyka, vsaďte na odvar z léčivých bylin a vyplachujte si jím několikrát denně ústní dutinu. Zabírá směs z máty, heřmánku, šalvěje, lněných semínek a dubové kůry. Vezměte 2 lžíce směsi, vložte ji do 200 ml vroucí vody a 15 minut povařte. Přeceďte a nechte mírně vychladnout. Můžete také smíchat 2 lžíce jedlé sody s teplou vodou. Jazyk vyčistíte a zbavíte mikrobů.

Pozor na vážnější nemoci

Do žluta zbarvený jazyk může varovat i před žloutenkou, problémy s játry, slinivkou a žlučovými kameny. Nažloutlý povlak se tvoří i při dlouhodobých žaludečních potížích. Když se jazyk začne barvit do hněda, poraďte se s lékařem. Žlutý jazyk u dítěte může signalizovat vážný zdravotní problém, od dehydratace až po biliární dyskinezi, tedy poruchu motorické aktivity a kontrakci žlučníku i žlučových cest v reakci na jídlo. U novorozenců může být signálem hemolytické nemoci při působení protilátek.

Foto: Shutterstock, zdroj: thesun.co.uk

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments