Barva a konzistence ušního mazu prozradí mnoho o vašem zdraví

Stejně jako v případě jiných tělních tekutin, ani o ušním mazu se nebavíme moc rádi. Obvykle se ho snažíme z místa, kde se tvoří, dostat co nejvíce a nejefektivněji, přičemž zapomínáme, že v uších plní důležitou funkci. Navíc jeho barva může prozradit hodně o našem zdraví.

Zbavte se proto předsudků a při čištění uší věnujte pozornost tomu, jakou barvu váš ušní maz má. Tento “vosk” vytváří naše tělo, aby zabránilo vniknutí bakterií a nečistot do zvukovodu. Tato lepkavá látka tak fakticky udržuje naše uši čisté, zdravé a funkční.

Žlutý, vlhký a lepivý

Pakliže má váš ušní maz žlutou barvu a je navíc vlhký, můžete si pogratulovat. U dospělých jsou tyto vlastnosti kýžené. Vlhkost pak chrání váš zvukovod před vysušením.

Šedý

V případě, že na vatové tyčince najdete šedý ušní vosk, možná se zarazíte, protože tato barva je přeci jen neobvyklá. Ale ani tady se není třeba ničeho obávat. Pokud je maz šedá, jde obvykle o výsledek přirozeného procesu čištění uší. Pakliže by ale byl suchý, mohlo by jít o příznaky počínajícího zánětu.

Světle žlutý

Tuto barvu ušního mazu najdete zejména u dětí. Jejich uši totiž produkují mnohem větší množství této látky, což způsobuje její zvýšenou světlost. Tento proces se s věkem mění.

Lepkavý a tmavý

Tmavší ušní vosk naznačuje, že se vaše tělo potí více, než je obvyklé. To vede také k větší lepkavosti. Na druhou stranu, ani tady se není třeba ničeho obávat.

Tmavý a hustý

Pokud trpíte stresem a úzkostí, vytváří tělo větší množství mazu. Zatímco u běžného mazu není třeba uši kdovíjak čistit, zde se to doporučuje, aby nedošlo k problémům se zvukovodem. Začněte ale také snižovat hladinu stresu.

Suchý, bílý a šupinatý

Pokud je ušní maz bílý a suchý, může to signalizovat alergické onemocnění nebo dermatologické problémy, které způsobí, že se v uchu objeví malé šupinky.

Příliš tekutý

Tu a tam se může stát, že maz z uší vytéká. Nemělo by to ale být pravidlem, a pokud je ho hodně, objevuje se hnis či krev, je to obvykle známka propíchnutého ušního bubínku. V takovém případě se okamžitě obraťte na lékaře.

Obsahuje krev

Jak už bylo řečeno, může jít o propíchnutý bubínek, určitou formu zánětu, drobné poranění, ale bohužel také o rakovinu.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments