Barvy houbiček na nádobí mají svůj důvod. Každá slouží k něčemu jinému

Přemýšleli jste někdy, proč jsou houbičky na nádobí barevné? Jestli proto, aby balení vypadalo veseleji nebo to má snad jiný účel?

Každá houbička má 2 povrchy, a pokud budeme mluvit o vrchní pěnové části, pak barvy slouží opravdu jen k tomu, aby těšily naše oči. Záleží pouze na výrobci, jak je namíchá.

Ale spodní brusná část už svou barvou signalizuje účel, ke kterému byla vyrobena a výrobce ji změnit nemůže. Barva brusné strany totiž udává stupeň tvrdosti povlaku.

Barva značí stupeň tvrdosti

Žlutá barva je nejměkčí a je určena k mytí talířů, sklenic a hrnečků. Můžete je s ní intenzivně třít, protože postrádá tvrdé abrazivní částice. Jemné materiály nepoškrábe ani jinak nepoškodí. Současně se ale právě proto nehodí pro mytí zaschlých nebo připálených zbytků.

Modrá barva je té žluté velmi podobná. Vzhledem k její měkkosti se i ona hodí k mytí jemného nádobí, které nepoškrábe, ale s odolnější špínou si poradí jen velmi těžko.

Červená nebo někdy i oranžová barva značí střední stupeň tvrdosti. Se zaschlými zbytky už si poradí, ale nádobí nepoškrábe, a hodí se i k mytí teflonových nebo smaltovaných povrchů.

Foto: Shutterstock

Zelená barva na spodní straně houby naopak signalizuje, že slouží k mytí starších nečistot nebo zaschlých potravin. Její plsť je hustá a plná abrazivních částic. Jsou-li spodní strany houbiček na stupnici tvrdosti od 1 – 5, zelená má číslo 4. Nemyjte s ní smaltované nádobí, malované sklo nebo teflonové povrchy, mohli byste je poškrábat.

Černá barva je určená k odstraňování připálenin a obzvláště odolných skvrn. Její plsť obsahuje nejvíc brusných částic a nehodí se k mytí jemných povrchů, na kterých by mohla zanechat škrábance. Můžete ji ale používat k mytí toalet, van a umyvadel, protože si poradí i s vodním kamenem.

Na co si dát pozor

Pokud tedy nejčastěji myjete skleničky a nádobí z porcelánu, pořiďte si spoustu žlutých a modrých houbiček. Na nádobí a pánve bez přilnavého povrchu se předzásobte zelenými a na nejúpornější špínu počítejte s černou houbou. Budete-li používat houbičky s tím správným povrchem na ty správné předměty, máte jistotu, že je nepoškodíte.

Nezapomeňte, že porézní povrch svrchní strany houbiček umožňuje mikrobům aktivně se množit, proto by žádná z nich neměla být používána déle než týden.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments