Morbus Bechtěrev je chronicko-zánětlivé oněmocnění postihující kloubní systém. Postihuje především páteř, ale také boky a ramena. Kromě zad může ale zasáhnout také další části těla jako kolena, skloubení žeber a malé klouby na rukou i nohou. Nejčastějším průběhem jsou ale degenerativní změny na páteři, která v konečné fázi zcela zkostnatí a ztuhne. Kostnatění výrazně ovlivňuje hybnost těla, v důsledku čehož pozorujeme čím dál tím zkřivenější postoj. Nejvíce postižení pacienti se mohou pohybovat pouze v trvalém předklonu.
Příčiny Bechtěrevovy nemoci
Příčiny onemocnění Morbus Bechtěrev jsou bohužel dosud neznámé. Stejně jako v případě dalších degenerativních onemocnění hraje roli dědičný faktor. Zdá se také, že onemocnění způsobuje působení vlastního imunitního systému proti zdravým tělesným strukturám. Můžeme tak mluvit o autoimunitním onemocnění. V tomto případě je chybná regulace imunitního systému namířena proti kloubům v páteři či ramenech. Proč tyto klouby následně kostnatí, není dostatečně prokázáno. Jako další příčiny Bechtěrevovy choroby jsou diskutovány virové infekce a metabolické poruchy.
Projevy Bechtěrevovy nemoci
V počátečních fázích nemoci pacient cítí bolest v zátylku, kolenou, kloubech, hýždích nebo patách. Typický je také pocit úzkosti v hrudním koši nebo zánět oční duhovky s bolestivým, citlivým a zarudlým okem. Postižení hovoří také o nočních bolestech v kříži, které vystřelují až do stehen. Výjimkou není ranní ztuhlost a bolesti zad po delším klidu nebo při vstávání.
Morbus Bechtěrev probíhá u většiny nemocných pomalu a v návalech. Čas od času se objevují fáze se silnými bolestmi a výrazným pocitem nemocnosti. V pozdějším stádiu nemoci bolesti ustoupí a pacienti definitivně zaujmou pozici v předklonu. Záda jsou kulatá a tuhá a břicho zakulacené.
Důležité informace
- Nemoc obvykle propuká mezi 15 a 40 rokem života. U lidí starších 45 let je výjimečná,
- průběh nemoci trvá obvykle 15 až 25 let a stav pacienta se postupně zhoršuje – to je však možné zpomalit,
- zkušený revmatolog poměrně spolehlivě rozpozná, zda má dotyčný Bechtěrevovu nemoc,
- pacienti by se neměli vyhýbat sportu. I když se nemohou věnovat každému, pohybová aktivita zpomaluje průběh nemoci.
Lékařská terapie
Nejprve by měl lékař s jistotou určit, zda se jedná skutečně o Bechtěrevovu nemoc. K tomu by měla být provedena diagnostická vyšetření na rentgenu a CT, stejně jako krevní obraz. Samotná terapie se pak omezuje bohužel pouze na zpomalení průběhu nemoci a omezení symptomů. Současná lékařská věda neumožňuje vyléčení této choroby. Cílem terapie je působit proti jejímu zkostnatění a ohnutí. Proto je zapotřebí co možná nejdříve začít se zdravotní gymnastikou. Pohyb je totiž v terapii této nemoci nenahraditelný.
Medikamenty
- Nesteroidní antirevmatika, jako například Diclofenac nebo Indometacin, působí protizánětlivě a zmírňují bolest,
- kortikoidy jsou nasazovány krátkodobě ke zmírnění akutních zánětů kloubů a oční duhovky,
- takzvané standardní léky (Sulfasalazin nebo Metotrexat) jsou používány dlouhodobě k potlačení zánětů kloubů a šlach mimo páteř,
- kloubním chrupavkám pomáhá látka chondroitin sulfát dostupný v různých přípravcích.
Operace Bechtěrevovy nemoci
Bechtěrevova nemoc je zřídkakdy operována. V případě silně zkřivené páteře lze uvažovat o narovnání některých obratlů nebo jejich skupin. V případě degenerativních změn na zánětem postiženém kyčelním kloubu je možná jeho náhrada protézou.