Běžná přísada v kuchyni dokáže zastavit růst nádorů. Toto koření dělá v těle zázraky

Že by naděje pro miliony pacientů na celém světě? Zdá se, že ano. Málokterá potravina nebo spíše kuchyňské koření teď zažívá takovou slávu jako právě kurkuma. Vědci postupně zjišťují, na co všechno tato pochutina pomáhá a ukazuje se, že terapeutické účinky kurkumy nejsou zrovna malé.

Účinky kurkuminu jsou známy dlouho

Podle vědců by protizánětlivé a antioxidační účinky kurkumy mohly přispět k zastavení růstu nádorů v těle. Analyzovali téměř 5000 studií a zjistili, že sloučenina blokuje růst osmi různých typů rakoviny v laboratorních podmínkách. Výsledky ukázaly její účinnost při léčby rakoviny prsa, plic, krve, žaludku, slinivky, střev, kostní dřeně a prostaty. Odborníci z Temple University ve Filadelfii tvrdí, že kurkumin obsažený právě v kurkumě zastavuje transport živin do nádorů. Tím zabraňuje likvidaci zdravých buněk. Blokuje naopak ty zhoubné.

Výzkumný tým dospěl k závěru, že kurkumin, což je pigment dodávající koření jeho typickou barvu může představovat účinný lék na léčbu rakoviny sám o sobě nebo v kombinaci s jinými látkami.

Kurkuma je ostatně široce používaná ve východní medicíně a její protizánětlivé a antiseptické účinky se dlouhodobě zkoumají. Nutno však říct, že předpoklady expertů jsou ve velmi rané fázi a rozhodně to neznamená, že by se v blízké době nádory začaly léčit právě kurkumou. K tomu by byly zapotřebí rozsáhlé a dlouhodobé klinické studie.

Foto: Shutterstock

Pomáhá i s chronickými problémy

Terapeutický efekt kurkumy se nicméně prokázal u řady chronických onemocnění, jako je například vysoký krevní tlak nebo nemoci jater. Některé experimenty také deklarovaly, že kurkuma může pomoci urychlit zotavení po operaci či léčbu artritidy.

Existují důkazy o tom, že kurkumin, látka obsažená v kurkumě, může při určitých druzích rakovin zabíjet nádorové buňky. Potřebujeme však více výzkumů. Zdá se, že je schopný likvidovat nádory a zabránit jejich dalšímu růstu. V současné době však neexistují žádné důkazy o tom, že by kurkuma či kurkumin mohly rakovině zabránit nebo ji léčit,” uvádí mluvčí organizace Cancer Research UK.

Na druhé straně platí, že kurkuminem je možné se také předávkovat. Odborníci tak nedoporučují samoléčbu tímto kořením. Jsou s ním spojeny různé vedlejší účinky, jako je například průjem, zvracení či bolesti hlavy. Kurkuma se také v těle hůře vstřebává, a tak by se s ní mělo šetřit.

Foto: Shutterstock, zdroje: Nutrients, Cancer Research

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments