Běžná přísada v potravinách je obrovskou hrozbou pro tělo. Odrovná vám ledviny i srdce

Nová studie zveřejněná v magazínu Circulation vrhá špatné světlo na fosfáty, běžné potravinářské přísady, které najdeme v širokém spektru produktů od zpracovaného masa, konzervovaných ryb, pekařských a mléčných výrobků až po slazené nápoje.

Fosfáty uchovávají potraviny déle čerstvé a pomáhají docílit jejich lepší chuti. V případě zdravých lidí dokážou ledviny nadměrný příjem fosfátů odfiltrovat – tělo je vyloučí v moči a stolici. Pokud však ledviny nefungují správně, mohou se hromadit v organizmu.

Podle některých studií může nadměrný příjem fosfátů souviset s vyšším rizikem úmrtí u lidí s onemocněním ledvin. Rovněž se uvažuje, že by nadbytek fosfátů ve stravě mohl být spojen s vyšším rizikem kardiovaskulárního úmrtí.

Velké dopady na tělo

Nadbytečný fosfor tvoří v těle komplexy s vápníkem, které se usazují v cévní stěně. Céva tak postupně ztrácí svoji pružnost a není schopna plnit funkci elastického nárazníku mezi srdcem a tkáněmi. Mnohé z potravinářských přísad, tzn. éček , obsahují fosfor, například E 338-343, E 450-452 a E 1410-1414.

Američtí vědci z UT Southwestern Medical Center provedli test, v jehož rámci krmili dvě skupiny zdravých myší podobnou stravou, avšak jedné z nich přidávali do krmiva fosfáty, jejichž množství korespondovalo s dávkou, jakou přijímají dospělí Američané běžně ve stravě. Podle odhadů výzkumníků překračuje doporučené limity příjmu fosfátů ve stravě čtvrtina Američanů troj až čtyřnásobně.

Foto: Shutterstock

Myši, které byly krmeny stravou obohacenou o fosfáty, vykazovaly v rámci 12týdenního experimentu nižší srdeční a celkovou fyzickou zdatnost oproti myším, které dostávaly obyčejnou stravu. Výzkumníci zjistili, že u myší krmených stravou s přísadou došlo k narušení metabolismu tuků.

Vliv na výkonnost

Hypotézu u škodlivého působení fosfátů vědci ověřili i na lidech, když ve druhé části studie vycházeli ze záznamů o 1600 zdravých osobách. Dobrovolníci sedm dní v týdnu absolvovali fitness trénink, přičemž odborníci porovnávali jejich fyzický výkon. Lidé, ve jejichž krvi kolovalo více fosfátů, podávali nižší výkony.

Podle expertů by měly výrobky obsahovat přesné informace o tom, kolik fosfátů obsahují. Jejich zvýšený příjem totiž může mít ochromující vliv na náš výkon a v konečném důsledku může ovlivňovat také naše návyky a celkový zdravotní stav.

Foto: Shutterstock, zdroje: Circulation, Medical News Today

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments