Z aspirinu se může stát něco jako zázračná tabletka. Podle nejnovějších poznatků nepomáhá jen při bolestech či horečce, na které byl dosud dominantně používán, ale může pomoci i při velmi závažných diagnózách a pomoci zvýšit míru přežití.
Už dřívější studie doložily, že aspirin je skvělým pomocníkem na léčbu srdečních chorob. Díky tomu, že dokáže ředit krev, zabraňuje vzniku nebezpečných krevních sraženin. Také proto ho lékaři začínají podávat i pacientům s koronavirem, u kterých hrozí, že by se krevní sraženina mohla vytvořit.
Zvyšuje šance na přežití rakoviny
Podle nejnovějšího výzkumu pak užívání aspirinu třikrát týdně sníží riziko úmrtí na rakovinu prsu či močového měchýře. Podle vědců toto dávkování sníží riziko také na vznik onemocnění, a to až o třetinu.
Studie naznačuje, že lék bojuje proti zánětlivým procesům, k nimž dochází, jakmile někdo onemocní. Díky tomu může aspirin zvýšit míru přežití u některých druhů rakoviny. Lékaři mají také za to, že jeho protizánětlivé vlastnosti snižují riziko rakoviny střev a některých dalších forem rakoviny.
“Výsledky jsou dalším důkazem, že aspirin může zlepšit přežití při některých typech rakoviny. Přestože se výzkum soustředil především na rakovinu zažívacího traktu, naše analýza rozšiřuje jeho výhody i na další orgány, jako je močový měchýř nebo prsa,” uvedl spoluautor studie, doktor Holli Loomans z Národního onkologického ústavu ve Spojených státech amerických.
Rozsáhlá a dlouholetá studie
Tento výzkum byl skutečně rozsáhlý, protože zahrnoval 140 000 dospělých Američanů, většinou starších 65 let, a to po dobu 13 let. Studie zjistila, že pacienti, kteří onemocněli rakovinou prsu a užívali aspirin alespoň třikrát týdně, měli o čtvrtinu nižší pravděpodobnost úmrtí. Nejvyšší míra přežití s užíváním aspirinu byla zaznamenána u rakoviny močového měchýře, a to o třetinu.
“Tyto výsledky naznačují, že pro některé typy rakoviny může být aspirin skutečně vhodnou léčbou. Je možné, že vyšší dávka by mohla přinést ještě větší přínos,” uvedl lékař Loomans.
Foto: Shutterstock