Běžným prostředkem, který se k čištění uší v mnoha domácnostech používá, je vatová tyčinka. Jejich spotřeba je špatná nejen pro životní prostředí, jelikož se jedná o plast, ale je nebezpečná také pro samotného uživatele. Může vám v uších uvíznout vata nebo se lze lehce poranit. Ušní maz se díky této pomůcce posouvá dále do ucha, což může způsobit budoucí obtíže. Právě proto lékaři své pacienty varují, aby si uši čistili bezpečně, a to pomocí několika tipů.
Běžné čištění pomocí vlhké textilie
Základním hygienickým pravidlem, které vám pomůže denně udržovat uši bez mazu, je pravidelné otírání hadříkem nebo jinou textilií. Tento kus látky si mírně navlhčete a otřete s ním uši zvnějšku. Nezapomeňte si poté uši namazat krémem nebo olejem na pleť, aby místo nebylo vysušené. Pokud však máte pocit nesnesitelného tlaku uvnitř uší, špatně slyšíte nebo se vám zdá, že máte až nezvyklé množství mazu, neváhejte navštívit lékaře, aby posoudil vaši situaci. V některých případech se může jednat o zánět nebo onemocnění, kterému běžné čistění nepomůže, a může ho naopak zhoršit.
Jak se zbavit mazu bez použití vatových tyčinek
Pokud si přejete mít své uši čisté i zevnitř, zapomeňte na použití vatových tyčinek a vydejte se raději do lékárny. Odborník vám doporučí roztok do uší, který je přímo určen k tomu, aby tato místa vyčistil a rozpustil ušní maz. Nezapomínejte na fakt, že i maz v uchu plní svou funkci a není žádoucí ho odstranit úplně. Kapky se zbaví jen přebytečného množství a zbytek přirozeného mazu se bude starat o to, aby se ve vašem uchu neobjevila infekce. Kapky se do ucha dostávají pomocí malé pipety a někdy je třeba použít stříkačku. Čištění vnitřní části uší neprovádějte příliš často a věnujte se spíše běžnému čistění těch záhybů, které jsou běžně vidět.