Znáte všechny blahodárné účinky kefíru? Víte, že se jedná o probiotický zázrak a potravinu prospěšnější než jogurt? Prozradíme, jak jej zařadit do jídelníčku i to, jak si kefír vyrobit doma.
Co je to kefír a jak se získává
Kefír je zkvašeným nápojem z mléka. Získává se kvašením kefírových zrn, ty jsou kombinací bakterií a kvasinek. S pomocí tibetské houby (kefírová zrna) si jej můžete snadno vyrobit i doma. Fermentovaný nápoj je plný živin a blahodárných složek.
Vyrábí se z jakéhokoliv druhu mléka i některých rostlinných alternativ.
Co obsahuje kefír
Kefír je zdrojem bakterií laktobacilů a mléčných kvasinek. Je to jedna z probioticky nejbohatších potravin. Probiotika pomáhají vytvářet ve střevech správně fungující mikroflóru. Mikroflóra brání škodlivým toxinům pronikat do těla. V kefíru najdete vápník, fosfor, hořčík, vitamín D i K2.
Jak pomáhá kefír
Tím, že kefír pomáhá utvářet zdravou mikroflóru ve střevech, zabraňuje vzniku dalších nemocí. Brání tělo před infekcemi, a dokonce snižuje vliv sezónních alergenů.
Nápoj pomáhá budovat silné kosti a klouby, na pití kefíru by si měly zvyknout zejména děti. Připisují se mu i zásluhy v boji proti ranému stádiu nádorových onemocnění.
Kefír usnadňuje hojení a pomáhá k celkové regeneraci organizmu.
Kefír a laktóza
Kefírové kultury mléko přeměňují fermentací. Kefír má jiné vlastnosti než mléko a snížený obsah laktózy. Kefír mohou zpravidla pít i lidé s intolerancí laktózy.
Jak zařadit kefír do jídelníčku
Pokud jste kefír dosud nekonzumovali, je vhodné začínat zvolna. Pijte jej v menších dávkách každý den. Ochutit jej můžete rozmixovaným ovocem, medem nebo datlovým sirupem. Hodí se i do bábovek a buchet, ale tím snížíte jeho účinky.
Celkem se doporučuje vypít během týdne 1 litr kefíru. Pravidelné pití kefíru zlepšuje zažívání, brání propuknutí nemocí a ochraňuje tělo.
Kefír je i dobrým lékem na suché vlasy a pokožku. Tady však nepomůže kefír popíjet, ale nanášet kefír v podobě pleťové či vlasové masky.
S kefírem vás čeká krása i dlouhověkost.
Foto: Freepik