Každý z nás byl někdy ve stresu: před důležitou zkouškou, pracovní schůzkou, před prvním rande. Je toho zkrátka hodně, co vyvolává nepříjemné pocity v břiše. Nervozitu a stres ale nemusí nutně vyvolávat jen určité situace – hledat za nimi můžeme i bakterie. Věděli jste to?!
Bakterie a stres: jak to jde dohromady?
Když se řekne bakterie, většina lidí si automaticky představí nachlazení nebo třeba chřipku. Jen málokoho by napadlo, že mohou způsobit i stres, se kterým se následně potýkáme a který nás negativně ovládá.
Vědci z Kalifornie se rozhodli přijít tomuto zvláštnímu propojení na kloub, proto si pozvali celkem 40 žen, kterým postupně jedné po druhé vyšetřili jejich střevní mikroflóru. Na základě výsledků potom ženy rozdělili do dvou skupin.
Bakterie rodu Bacteroides a Prevotella
Ženy byly rozděleny do dvou skupin podle základních typů mikroflóry. U některých byly objeveny bakterie rodu Prevotella a u jiných došlo k odhalení bakterií rodu Bacteroides.
Ženy, u kterých převažoval druh bakterií rodu Bacteroides, měly hustší šedou hmotu v čelním laloku kůry, zároveň měly vyšší objem hmoty v hippokamu. Naopak ženy, u kterých převažoval druh bakterií Prevotella, měly méně hustou šedou hmotu, zároveň ale měly daleko více propojení mezi částmi mozku, které jsou zodpovědné za emoce a pozornost.
Střevní bakterie ovlivňují naše emoce
Vědci z Kalifornie již mají jasno: byl potvrzen vliv střevních bakterií na naše emoce. Pokus na ženách totiž pokračoval tím, že jim byly pouštěny různé obrázky, přičemž vědci za pomoci přístrojů sledovali reakce v mozku.
Ženy, u kterých převažoval druh bakterií Bacteroides méně podléhaly úzkostným stavům, naopak druhá skupina žen reagovala daleko úzkostlivěji a mnohem rychleji u nich docházelo k emočnímu stresu.