Bolest ucha se vyskytuje hlavně u dětí a není radno ji podceňovat. Může však postihnout i dospělé. Nejčastější příčinou silné bolesti je zánět středního ucha nebo zevního zvukovodu. Vyloučit je třeba i příušnice.
Záněty uší neboli ušní infekce jsou jednou z nejčastějších příčin bolestí ucha. Postihují zevní ucho, tedy boltec a zvukovod, střední ucho, tedy bubínek a další struktury středouší, ale i vnitřní ucho. Kromě popsaných příčin vás může ucho bolet i z nadměrného hluku, při nafoukání do uší, průvanu, ale i jako následek nádoru.
Příušnice
Nemoc začíná horečkou s 38 až 40 °C a zduřením příušní žlázy s otokem před a pod ušním lalůčkem provázeným zarudnutím a bolestí. Může se rozšířit i na žlázu podčelistní a podjazykovou. Někdy nemoc provází zánět mozkových blan – meningititida s vysokou horečkou, zvracením a bolestmi hlavy.
Může vyústit až k postižení sluchu a hluchotě. Další komplikací je zánět slinivky břišní – pankreatitida. Ta se projevuje nechutenstvím, bolestmi břicha, nevolností a zvracením. Hrozí poškození slinivky a vznik cukrovky. Častou komplikací u dospělých mužů je zánět varlat – orchitida. Pokud se neléčí, může vést k neplodnosti – sterilitě.
Zánět zevního ucha
Zánět zevního ucha nebo někdy zánět zevního zvukovodu, způsobuje zanesení infekce do zvukovodu při plavání, nošení sluchátek inešetrném a hlubokém čištění uší vatovými tyčinkami. Ve vodě jsou baktérie a mikroorganizmy způsobující zánět v uchu. Sluchátka neboli špunty bývají semeništěm mikrobů. Při nešetrném čištění uší může dojít k poranění zvukovodu a k narušení ochranné funkce ušního mazu.
Zánět zvukovodu
Nejčastěji vzniká při poškození zvukovodu, který spojuje ušní boltec s bubínkem, anebo po vniknutí vody se škodlivými mikroorganismy. Při poškození zvukovodu, například při čištění ucha nebo nošení sluchátek, se v něm nahromadí maz a zvukovod se ucpe. Je třeba jej vypláchnout, vyčistit a často nasadit antibiotika.
Zánět středního ucha
Zánět středního ucha za ušním bubínkem často vzniká v souvislosti s respiračními onemocněními, tedy při rýmě, kašli nebo zánětu dutin. Hromadění tekutiny a hnisu za ušním bubínkem způsobí bolestivé napínání a živnou půdou pro baktérie a jiné mikroorganizmy. Z běžného virového onemocnění vznikne hnisavý zánět. Hrozí i protržení bubínku. Často bývá postiženo jen jedno ucho.
Co je labyrintitida
Mezi záněty vnitřního ucha patří i labyrintitida neboli zánět labyrintu ve vnitřním uchu. Nejčastěji vzniká jako komplikace neléčeného zánětu středouší. Hnis a mikroby proniknou až do vnitřního ucha a způsobí tu zánět. Často vzniká u bakteriálních a virových respiračních infekcí.
Jak vypadá léčba
Nejlepší je zajít na ORL. Tam se lékař podívá speciálním přístrojem do ucha, udělá výtěr z krku nebo odběr krve. Pokud se pacientovi motá hlava a ztrácí rovnováhu, na místě je vyšetření neurologem nebo CT vyšetření mozku. Pokud nejde o hnisavý zánět, podávají se nosní i ušní kapky, snižuje se teplota a zmírňuje bolest pomocí nahřívání ucha. Na hnisavý zánět se musí nasadit antibiotika. Při výskytu hnisu za bubínkem někdy musí lékař bubínek propíchnout, aby mohl vytékat hnis.
Foto: Freepik