Bolestivá systémová sklerodermie. Jak se projevuje?

Nevyléčitelná nemoc zvaná systémová sklerodermie je sice vzácná, ale velmi bolestivá. Jak se projevuje, léčí a jak může vzniknout? Podívejme se na to.

Systémová sklerodermie a příznaky

Autoimunitní onemocnění se průběhem i rozsahem postižení u jednotlivých pacientů velmi liší. Postihuje drobné cévy, kůži a podkoží, které postupně tuhnou a omezují pohyblivost kloubů. Ukládá se velké množství kolagenu do kůže. To probíhá ve stěně cév a vnitřních orgánech. Kromě kůže postihuje nemoc trávicí ústrojí, plíce, ledviny a srdce. Často se objevují vředy a nekróza na prstech rukou.

  • častá únava
  • bolesti kloubů
  • postupné tuhnutím živých tkání
  • devastace vnitřních orgánů

Hubnutí i nesnášenlivost zimy

Sklerodermie vede i k hubnutí, protože najíst se je nadlidský výkon. Kvůli postiženému jícnu je často třeba upravit svůj jídelníček a stravovací návyky. Často mají pacienti při jídle tak ukrutné bolesti, že nemohou ani polknout sousto. Trápí je pálení žáhy a špatné trávení. Úprava jídelníčku je klíčová. Postižení také trpí abnormální bolestí končetin. Ruce, ale i nohy bolí tak moc, že nemohou spát. Jakmile teplota klesne pod 15 ˚C, ruce bolí a ztrácí citlivost.

Co může pomoci

Na nemoc sice pomáhá teplo, jenže v běžném životě nemůžete půl roku strávit v tropech. Nemoc notnou měrou ovlivňuje kromě fyzického stavu i psychiku a estetický vzhled. Jedním z projevů sklerodermie je napínání a tvrdnutí pokožky na těle. S krásnou pletí a pokožkou nebo upravenými nehty se pacienti musí rozloučit.

Od stresu k nemoci

Bolestivost kloubů velkou měrou zvyšuje i stres. Dlouhodobé nervové vypětí je jedním ze spouštěčů nemoci. Pokud tedy zažíváte stres v práci nebo doma, rychle s tím něco udělejte. Základ nemoci můžete mít v sobě, ale dlouhodobé vypětí napomáhá k jejímu propuknutí. Pacienti potřebují hlavně klid. Jakmile se dostanou pod tlak, okamžitě je začnou bolet ruce a zdravotní stav se výrazně zhorší.

Sklerodermie v ČR

V České republice trpí systémovou sklerodermií asi 800 pacientů. Až 8x častěji jde o ženy. Obvykle se objevuje ve věku 20 až 50 let, často u zdravých a aktivních lidí. Příčina není známa. Významnou roli hraje genetická predispozice, faktory prostředí a zmíněný stres. Vznikla i pacientská skupina Skleroderma, vedená pod spolkem Revma Liga Česká republika.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments