Borůvky jsou výborné a prospívají zdraví. Stále častěji se keříky borůvčí objevují v našich zahradách, na balkonech a terasách. Při správné péči se vám borůvka odvděčí sladkými plody. Nezapomínejte na hnojivo na borůvky, to nejlevnější si můžete vyrobit doma.
Jak pěstovat borůvky na zahradě
Borůvky nejsou na pěstování náročné, přesto je třeba dodržovat několik zásad. Před vysazením si otestujte pH půdy, protože borůvky potřebují kyselé prostředí. Vhodná půda pro borůvky má pH 3,8 až 4,8. V jiné půdě sice borůvky rostou, ale špatně plodí a mají oslabenou imunitu.
Borůvky mají mělký kořenový systém a nedokáží získat spodní vodu. Zálivka musí být vydatná, ale se správnou kyselostí. Zalévejte vždy ke kořenům, vodu nikdy nenalévejte na listy rostliny.
Nezalévejte vodou
Borůvky jsou na zálivku poměrně citlivé, rozhodně je nezalévejte obyčejnou vodou. Obyčejná voda půdu okamžitě odkyselí a keřík bude špatně vstřebávat živiny. Základní zálivkou by měla být dešťová voda, má nižší pH než voda z řádu.
Na terasách a balkonech možná nemáte přístup k dešťové vodě, kohoutkovou vodu je třeba pro borůvky upravit. Na pět litrů vody budete potřebovat 1 lžíci kyseliny citronové. Namísto kyseliny citronové můžete použít i síran amonný. Hodnotu pH zkontrolujte testerem, měla by se pohybovat pod hranicí 5,5. Záleží ale na tom, jakou vodu máte v řádu, pokud se nedostanete pod hranici pH 5,5, přidejte další lžíci kyseliny citronové.
Domácí hnojivo na borůvky
Vyrobte si směs domácího hnojiva. S domácím hnojivem na borůvky rozšíříte úrodu, ale získáte i dostatečnou ochranu samotného keříku. V kyselém prostředí je borůvkový keř mnohem odolnější a silnější.
Jednoduchým hnojivem je kávová sedlina. Kávovou sedlinu nevyhazujte, sbírejte a sypejte ke kořenovému systému borůvkového keře. Hnojivem, které je třeba připravit, je domácí hnojivo ze starého chleba. Do 10 litrů vody rozdrobte 1,5 kg chleba a nechejte na teplém místě několik dní. Občas promíchejte. Směsí zalévejte borůvky a bohatá úroda na sebe nenechá dlouho čekat.
Foto: Shutterstock