Brambory pěstuju na metru čtverečním. Obrovskou úrodu mám z jedné koupené brambory

Brambory jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. A protože jejich cena rok od roku stoupá, kdo může, zkouší si je vypěstovat.

Majitelé zahrad nemusí většinou řešit problém s nedostatkem místa. Pokud ale máte malou zahrádku nebo pár záhonů, smířili jste se s tím, že oblíbenou přílohu budete i nadále kupovat. Nemusí to tak ale být.

Vlastní brambory můžete sklidit i z pouhého 1 metru čtverečního.

V pytlích ne, v nádobách ano

Zkušení zahradníci totiž vymysleli šikovnou vychytávku, jak na to. Brambory můžete zasadit do nádob. Po internetu se sice šíří návody, jak vypěstovat brambory  v pytlích na odpadky, tento způsob ale zahradníci nedoporučují. A také říkají, proč z pytlů žádnou závratnou úrodu nezískáte.

Chcete se do toho pustit? Nejprve si tedy vypěstujte sadbové brambory. Nejlépe tak, že je zasypete pilinami a počkáte, až naklíčí. V nádobě, naplněné hlínou, udělejte jamku hlubokou 15 – 20 cm. Do ní vložte bramboru klíčky nahoru tak, aby se nepolámaly. Z jedné zasazené brambory průměrně získáte asi 20 nových. Je to v podstatě taková jistota dvacetinásobku.

V pytlích většina hlíz uhnije

A proč zahradníci nedoporučují pěstování brambor v pytlích? Za prvé je s nimi špatná manipulace a za druhé z pytlů žádný extra výnos nezískáte.

Pokud vám totiž někdo tvrdí, že do pytle nasypete zeminu, zasadíte brambor, až vyroste jeho nadzemní část, zasypete ji další zeminou, do ní zasadíte další brambor a takto pokračujete, dokud pytel nezaplníte, asi to nikdy opravdu nezkoušel.

Domněnka, že rostlina bude plodit brambory po celém sloupci ode dna až po povrch, je mylná. Spodní zhruba polovina obsahu pytle totiž odumře a shnije. Žádný výnos z ní není.

Hlízy se začnou tvořit až v horní části pytle, v hloubce cca 30 cm. Tímto způsobem dosáhnete pouze toho, že se oddálí začátek tvorby hlíz a celá úroda se zpozdí.

Foto: Shutterstock

V pytli vytvořte bramborovou věž

Jediný způsob, jakým lze brambory v pytli pěstovat, je takzvaná bramborová věž. U ní je důležité sázet brambory hned u kraje pytle tak, aby nadzemní část vyrašila ven z boku pytle. Musíte jí tam proto nadělat průduchy.

Tímto způsobem se potom budou tvořit hlízy po celém sloupci výšky pytle. Porostou ale do boku. Jako byste pěstovali celou rostlinu horizontálně, nikoli vertikálně, jak je zvykem. Toto je jediná možnost, jak docílit, aby brambory rostly po celém vysazeném sloupci a neuhnily. Jako se to děje v případě, kdy vršíte sadbové brambory rovnou na vyrašené rostlinky.

V přiloženém videu můžete sledovat, jak se taková věž vytváří i jak se brambory správně usazují do nádob.

youtube

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Ani náhodou, zkoušel jsem všechno.