Znáte březovou vodu? Patří mezi superpotraviny a v poslední době se opět těší velké oblibě. Pokud držíte jarní detoxikační kůru, nebojte se mízu zařadit. Nyní je období, kdy se získává šťáva z břízy ze stromů. Vhodná doba je až do konce dubna.
Jak získat březovou mízu?
Pokud ji nebudete chtít kupovat v obchodě, dá se na jaře získat ze stromu. Do stromu se navrtá dírka max. 5 cm vrtákem. Do dírky se vloží odtokové brčko a míza stéká do připravené nádoby. Po ukončení sběru by se otvor měl ucpat a namazat propolisovou mastí. Nešetrný sběr mízy může strom i zabít!
Co obsahuje březová míza?
Březová míza obsahuje velké množství živin a zdraví prospěšných látek. Mezi nimi například:
- Vitamín C
- Antioxidanty
- Aminokyseliny
- Vápník
- Hořčík
- Draslík
- Křemík
- Sodík
- Stopové prvky
- Saponiny
Pomáhá díky nim s celou řadou nemocí a má velmi silné detoxikační účinky. Navíc dokáže hydratovat tělo a posiluje imunitu.
S čím může březová míza pomoci?
Nabízí mnoho zdravotních benefitů. Pomáhá snižovat cholesterol, odstraňovat toxiny a škodlivé látky z jater a ledvin, pomáhá s otoky, funguje proti zánětům kloubů a pročišťuje pokožku. Tím výčet jejích účinků zdaleka nekončí. Pokud se chcete zbavit ledvinových kamenů, bolestí hlavy, ekzémů nebo celulitidy, také vám může pomoct.
Jak se březová múza užívá?
Doporučená denní dávka březové mízy je 60 ml. Ideální je pít ji nalačno. Tato kůra by se měla držet dva až tři týdny. Pokud máte čerstvou mízu a ne kupovanou, je důležité vědět, že čerstvá březová míza začne velmi rychle kvasit. Rozhodně ji nenechávejte mimo lednici, ale i tam začne kvasný proces, jen později. V chladu vám vydrží 5 – 7 dní. Navíc je vhodnější užívat ji delší dobu než několik dní ve větším množství. Pokud máte zájem o delší kůru, je vhodnější upřednostnit kupovanou. Pro strom se jedná vždy o nešetrný zásah.
Foto: Shutterstock, zdroj: Nordickoivu
Už vidím, jak to ten nevědomý dobytek maže – spíš to nechají téct – pokud tu břízu rovnou nevysuší do mrtě. Takové tipy bych tady radši nedávala.