Každý, kdo měl někdy na nose brýle, ten pocit zná: vstoupí z chladného venkovního prostředí do teplé místnosti, brýle se mu okamžitě zamlží a on se potácí prostorem jako slepec. Je to pořádně otravný problém, který trápí naprostou většinu lidí se zhoršeným zrakem.
Pěna na holení ochrání sklíčka vašich brýlí
Jakmile dojde k prudké změně teploty (z chladné na teplejší), zamlží se většině nositelů brýlí sklíčka, a to takovým způsobem, že často nevidí vůbec nic. V opravdu studeném počasí navíc může brýle mírně zamlžovat i vlastní dech,
Abyste se podobné nepříjemnosti vyvarovali, je třeba na brýlích vytvořit tenký film, který je před tímto jevem ochrání.
Lze to udělat například pěnou na holení, zubní pastou nebo klasickým mýdlem. Jednoduše důkladně potřete sklíčka některým z těchto produktů, nechte chvíli ustálit a poté vyleštěte. Povrch brýlí by měl být díky tomu po několik dalších dnů chráněný.
Tip: brýle byste měli vždy leštit hadříkem určeným právě k této činnosti, například papírové ubrousky je mohou poškrábat.
Zkuste použít včelí vosk
Trik s pěnou na holení či kostkou mýdla možná znáte, hodně se o tom mluvilo v covidovém období, kdy situaci se zamlžováním brýlí ještě zhoršovalo nošení roušek.
Existuje však ještě jedna varianta: zkuste brýle potřít včelím voskem. Jeho rozleštění bude trochu namáhavější, ale sklíčka budou lépe chráněná a nebudou vás tolik trápit.
Stejný trik se doporučuje i na zamlžená okna
Jestliže vás doma nebo třeba v kanceláři trápí pravidelně se zamlžující okna, můžete podobné triky vyzkoušet i na ně. Princip je pořád stejný – potřebujete vytvořit na okně úzký film, který bude povrch chránit proti výkyvům teplot a přebytečné vlhkosti. Stačí na okno nanést třeba vrstvu klasického mýdla a poté důkladně rozleštit. Problémy se zamlžováním by se měly výrazně snížit.
Foto: Shutterstock