Bulimie ničí moderní ženy a dívky. Je třikrát častější než anorexie

Začíná nenápadně, často nevhodným slovem. Poruchy příjmu potravy u blízkých často dlouho nevnímáme. Bulimie je reakce na přehnaný zájem o vzhled a spojení štíhlosti a krásy s úspěchem.

Dříve byly ideálem ženské krásy plná ňadra a klenuté boky. Za současných měřítek by byly Marylin Monroe či Sophia Loren, které jsou sex symbolem, prostě při těle. Začalo to érou štíhlé Twiggy, Angličankou jménem Leslie Hornby a často to končí v psychiatrických léčebnách. Je třeba si přirozeně udržovat postavu zdravou stravou a pravidelným pohybem. Jestliže se ale dívky s přirozeně žensky oblými tvary snaží drasticky zhubnout dlouhodobým hladověním a příliš dávají na módní diktát, je zle. Důsledkem jsou závažné a nevratné zdravotní potíže i úmrtí.

Mentální anorexie

Odmítání potravy a zkreslená představa o svém těle. Spouštěčem třeba stěhování, změna školy, začleňování do nového kolektivu a zvykání si na novou životní zkušenost, což může být rozchod, rozvod rodičů i úmrtí v rodině. Jde o velkou zranitelnost vůči hodnocení z okolí, úmyslné snižování hmotnosti, radikální snížení příjmu potravy a tekutin, nadměrné zvyšování energetického výdeje a přehnané cvičení. Dále vyprovokované zvracení a průjem. Trpí jí ženy i muži.

Bulimie

Bulimie je mentální problém spojený se záchvaty přejídání a následným vyvoláním zvracení nebo průjmu. Nad vlčím hladem nemá postižený kontrolu, množství jídla si vyčítá a snaží se ho zbavit, aby netloustl. K příznakům patří nepřiměřené stárnutí kůže, vypadávání vlasů, zubů i nehtů či slepota. Bulimie je záležitostí moderní doby a nadbytku, je 3x rozšířenější než anorexie. Bulimií trpí každá dvacátá dívka u nás, nejvíce dívky od 13 do 18 let. Mnohdy přichází po anorexii. Na 10 dívek připadá 1 mladík. Nyní je až 300 hospitalizovaných ročně. Poruchami příjmu potravy trpí až 8 % mladých lidí.

Mentální bulimie neboli Bulimia nervosa

Slova bous a limos znamenají býčí hlad. Záchvaty bulimie trvají několik hodin i dní. Za chorobnou chuť k jídlu se dotyčný stydí, trpí depresí a úzkostí, připojují se pocity osobní izolace a sociálního vyloučení. Terapeutický plán zahrnuje psychoterapii, individuální, skupinovou či rodinnou terapii. Podávají se antidepresiva a léky potlačující zvracení. Stanovuje se přiměřený cvičební a stravovací plán. Doporučováno je nesledovat se moc v zrcadle a nevážit se.

Nové formy – Ortorexie a Bigorexie

Ortorexie je patologická posedlost zdravou výživou, strach z nezdravých potravin, až zbude minimum vhodných. Projevuje se hubnutím a podvýživou. Bigorexie či dysmorfofobie je posedlost vzhledem a zaobírání se často domnělými nedostatky vzhledu. Dochází k přetěžování pohybového ústrojí nadměrným cvičením a vnitřních orgánů po užívání přípravků pro zlepšení fyzického výkonu.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments