Rakovina prsu je závažné onemocnění. Pokud je zachyceno včas, úspěšnost léčby je velmi vysoká. Samovyšetření provádějte jednou měsíčně, zároveň si všímejte uvedených změn.
Rakovina prsu má vysokou úspěšnost léčby
Rakovina prsu je obvykle diagnostikována jako časný karcinom. To znamená, že se nemoc odhalí ještě před rozšířením do okolních tkání. Nádor je v prsu či mízních uzlinách. V takovém případě bývá léčba ve vysokém procentu případů úspěšná. Není tedy nic důležitějšího než včasná diagnostika.
Bulky v prsou a podpaží
Jestliže jste dosud samovyšetření neprováděla, provádějte jej v prvním měsíci, co druhý den. Jedině tak se naučíte dobře znát vlastní tělo a v dalších měsících okamžitě poznáte změnu. Následně se samovyšetření doporučuje provádět pátý až desátý den od začátku menstruace a postačí jednou za měsíc. Kromě bulek, výstupků a hrudek na prsou a v podpaží se zaměřte i na ostatní změny.
Varovné příznaky rakovinného bujení
- Otoky a tvrdnutí – jeden prs začne otékat či tvrdnout, objeví se otok v podpaží.
- Výtoky a vyrážky u bradavek – po stisknutí bradavky se objeví výtok, krev či hnisající tekutina. Okolí bradavky je zarudlé nebo dojde k zarudnutí bradavky.
- Viditelné žíly – na jednom prsu se výrazně zvětší žíly.
- Důlky a vtažená kůže – na některém místě má prso promáčknutý vzhled, objevíte kůži vtaženou dovnitř. Zároveň pozorujte celulitidu na prsou.
- Vpáčení bradavky – pokud bradavka měla dříve jiný tvar a najednou je zploštělá či vpáčená.
- Změna velikosti – při pohledu do zrcadla objevíte výraznou změnu ve velikosti nebo tvaru.
Mamografické vyšetření
Jakmile objevíte jeden z výše zmíněných příznaků, neodkládejte vyšetření u specialisty. Nemusí se jednat o závažný problém, přesto podstupte screening co nejdříve. Vyšetření prsou vám může provést i gynekolog.
Na mamografické vyšetření přichází ženy pravidelně po 45 roce. Preventivní prohlídky se provádí jednou za dva roky. Jestliže ale máte v rodinné anamnéze rakovinu prsu je vhodné se na prohlídky dostavit mnohem dříve.
Foto: Freepik