Dítě, které se těší do školy, se těší nejen na své kamarády, ale také na úspěchy, kterých může dosáhnout. Jedničky zapsané v deníčku a žákovské knížce jsou výsledkem nejen pečlivé domácí přípravy, ale i pohodlí dítěte. Správné stravování k pohodlí přispívá nejvíce!
Proč nevynechat svačinu?
Snídaní den začíná, ale není radno podceňovat ani dopolední a odpolední svačinu. Děti školou povinné si ji zpravidla nesou s sebou v batůžku. Musí být chutná, aby jí daly přednost před hraní s kamarády, výživná, aby nebyly unavené a snadno stravitelná, aby se mohly věnovat sportovním aktivitám bezprostředně po její konzumaci. Pokud dítě pravidelně snídá a svačí, má dostatek energie na práci ve škole a nebývá tolik unavené. Kontrolovat byste měli i pitný režim. Neochucené vody nebo hodně zředěné ovocné šťávy by dítě mělo vypít alespoň jeden a půl litru. Děti, které nepijí mohou častěji trpět bolestí hlavy.
Jak vypadá správně připravená svačina?
Dopolední svačina by měla pokrýt asi deset procent nutného denního příjmu energie. Neměly by v ní chybět sacharidy a bílkoviny a doplnit by ji měly kousky ovoce. Začínejte vždy u kousku tmavého pečiva. Pozor na máslo, uzeniny a tučné sýry. Kvalitní šunka je lepší alternativou než sýr, ale zaměřte se na pestrost svačin. Vyzkoušejte nejrůznější zeleninové a luštěninové pomazánky. Například z červené čočky, cizrny, mrkve. Výborné jsou v kombinaci s cottage sýrem nebo tvarohem. Ke svačině se hodí i vejce nebo kousky pečeného kuřete. Jogurt je vhodný, pokud bude neslazený a jen doplněný ovocem a tmavým pečivem. Připravit můžete i domácí termix nebo jednoduchý tuňákový salát.
Do dětských svačinek nepatří
Tučné potraviny, pozor na máslo a sádlo. Vyhněte se salámům a tučným paštikám nebo tučným sýrům. Ani domácí buchty, koláče, zákusky nemají v boxu na svačinu své místo. Sycené a sladké limonády nahraďte čistou vodou nebo je nařeďte ve větším poměru než jedna ku jedné.