Pokud vám doktor předepisuje léky, dává dobrý pozor, aby nebyly kombinovány s jinou nevhodnou látkou, jelikož nesprávné spojení by vás mohlo výrazně ohrozit. Ublížit si ale můžete i doma, a to jednoduchým způsobem. Některé byliny totiž v kombinaci s léky mají až smrtelné účinky. Dávejte na ně pozor.
Třezalka tečkovaná
Obyčejně se jedná o velmi prospěšnou bylinu. V medicíně se používá už od dávných dob, jelikož má někdy až zázračné účinky. Odbourává deprese a zlepšuje psychický stav člověka. Problém ale nastává ve chvíli, kdy užíváte léky a společně s tím si vychutnáváte například čaj z této byliny.
Třezalka totiž zrychluje proces odbourávání látek a stejně tak i léků. To následně snižuje jejich účinnost. Proto si dávejte pozor na složení bylinkových čajů a v období léčení raději pijte vodu.
Ginkgo biloba
Rostlina, která zlepšuje paměť, zlepšuje imunitu a podporuje soustředění. Dopřávají si jí rádi studenti, ale i senioři na podporu mozkových procesů.
Jestliže nechcete skončit s kožní vyrážkou, svědivou pokožkou nebo dokonce vnitřním krvácením, nekombinujte tuto bylinu společně s léky na bolest. Nezapomínejte také, že se zmíněná bylina nachází i v některých doplňcích stravy, které mixují více látek.
Česnek
Česnek zbavuje tělo toxinů a působí jako prevence mnoha onemocnění. Společně s léky ho ale nikdy nekonzumujte. Spojuje totiž rizika obou předchozích bylin. Může vás potrápit jak krvácení, tak snížený účinek léků, a to vždy podle toho, s jakým léčivem je kombinován.
Čaje raději vyřaďte
Pokud při léčbě chcete popíjet bylinkový čaj, je lepší jeho složení předem prodiskutovat s lékařem. Máta, brusinka, ale i další běžné ingredience v čaji mohou způsobovat nepříjemné reakce, které váš zdravotní stav ještě zhorší.
Nezapomínejte, že se nemusí jednat jen o léky na bolest nebo teplotu. Stejně rizikové je kombinovat bylinky také například s antidepresivy, které se zdají být nevinným léčivem.
Foto: Freepik